İçeriğe atla

Green Arrow

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Green Arrow
Green Arrow
Yayım bilgileri
YayımcıDC Comics
İlk görünümMore Fun Comics #73 (Kasım 1941)
YaratanDC Comics
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adıOliver Jonas "Ollie" Queen
TürüÇizgi Roman karakteri
UyruğuAmerika Birleşik Devletleri
Takım üyelikleriJustice League
Queen Industries
The Outsiders
PartnerleriSpeedy
Green Lantern
Black Canary
John Diggle
Arsenal

Green Arrow, kendini suçla savaşmaya adayan ve bunu oklarla yapan bir DC Comics kahramanıdır. Morton Weisinger tarafından yaratılmış hayali karakter, George Papp tarafından çizilmiş ve ilk olarak 1941 yılı Kasım ayında More Fun Comics adlı çizgi roman dergisinin 73. sayısında yer almıştır. Gerçek adı Oliver Queen olan Green Arrow, hayali Star City şehrinin eski belediye başkanı ve bir milyonerdir.[1] Giyim tarzı Robin Hood'a benzetilen karakter, çeşitli özellikleri olan oklar keşfeden bir okçudur.

Green Arrow aynı zamanda Justice League ve Young Justice çizgi dizilerinde ve Smallville adlı dizide de bulunmuştur. Green Arrow'un Justice League'e alınmasını sadece Superman ve Flash istemiştir, Green Lantern ve Aquaman ise hiç istememiştir. Batman, Wonder Woman ve Cyborg bir şey dememiştir. Speedy adında bir yardımcısı vardır.

Günümüzde CW tarafından yapılmış bir dizisi vardır. CW'nin en çok izlenen dizisi olmakla beraber The Flash adında Arrow'a yardımcı bir dizi daha çıkarılmıştır. Flash dizide Arrow'dan kahramanlık öğrenmeye çalışan zayıf bir çaylaktır. Çizgi roman evreninde de beraber birçok kez görülmüştür. Orijinal çizgi roman versiyonunda karşılaştıklarında Arrow Flash'a bir ders vermek için hızını kesen mikronanitleri kullanmış ve defalarca Flash'ı yenilgiye uğratmıştır. Coster Zahn'in "Oklar yıldırımdan üstündür" repliğinin geçtiği bu serinin sonunda Barry Allen, Oliver'ın üstünlüğünü kabul ederek bir ortaklık yoluna girer.

İlerleyen yıllarda Star City'nin belediye başkanı olur, gündüzleri diplomasi yoluyla, geceleri süper kahraman olarak suçla savaşır. Gönüllü kahramanlık yapar. O kadar para ile iyilik yapmayı seçmesiyle Batman'a benzetilir.

Çizgi romanında Batman'i yenmişliği vardır. Çok iyi bir dövüşçüdür. Günümüzde CW kanalında Arrow isminde dizisi vardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Greenberger, Robert (2008). "Green Arrow". Dougall, Alastair (Ed.). The DC Comics Encyclopedia. New York: Dorling Kindersley. ss. 142-143. ISBN 0-7566-4119-5. OCLC 213309017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]