Green Arrow

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Green Arrow
Green Arrow 60 kapak.jpg
Green Arrow
Yayım bilgileri
Yayımcı DC Comics
İlk görünüm More Fun Comics #73 (Kasım 1941)
Yaratan DC Comics
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adı Oliver Jonas "Ollie" Queen
Uyruğu Amerika Birleşik Devletleri
Takım üyelikleri Justice League
Queen Industries
The Outsiders
Partnerleri Speedy
Green Lantern
Black Canary

Green Arrow, kendini suçla savaşmaya adayan ve bunu oklarla yapan bir DC Comics kahramanıdır. Morton Weisinger tarafından yaratılmış hayali karakter, George Papp tarafından çizilmiş ve ilk olarak 1941 yılı Kasım ayında More Fun Comics adlı çizgi roman dergisinin 73. sayısında yer almıştır. Gerçek adı Oliver Queen olan Green Arrow, hayali Star City şehrinin eski belediye başkanı ve bir milyonerdir.[1] Giyim tarzı Robin Hood'a benzetilen karakter, çeşitli özellikleri olan oklar keşfeden bir okçudur.

Green Arrow aynı zamanda Justice League ve Young Justice çizgi dizilerinde ve Smallville adlı dizide de bulunmuştur. Speedy adında sidekick'i vardır.

İlerleyen yıllarda Star City'nin belediye başkanı olur, gündüzleri diplomasi yoluyla, geceleri süper kahraman olarak suçla savaşır. Gönüllü kahramanlık yapar. O kadar para ile iyilik yapmayı seçmesiyle Batman'a benzetilir.

Günümüzde CW kanalında Arrow isminde dizisi vardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Greenberger, Robert (2008). "Green Arrow". Dougall, Alastair. The DC Comics Encyclopedia. New York: Dorling Kindersley. s. 142–143. ISBN 0-7566-4119-5. OCLC 213309017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]