Apia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Apia

Kentteki kamu binaları

Haritadaki yeri
Ülke: Bağımsız Samoa Devleti
Belediye Başkanı: Belediye yönetimi yok
Rakım:
472 m
Nüfus:
38.800
Saat dilimi: UTC -11

Apia, 38.800'lük nüfusuyla Bağımsız Samoa Devleti'nin en büyük şehri ve başkentidir. Yerleşim yeri, Upolu Adası'nın kuzey kıyılarında kurulmuştur. Ülkenin en büyük limanı ve tek şehridir. Balık ve kurutulmuş Hindistancevizi şehrin, dolayısıyla da ülkenin başlıca ihraç ettiği ürünlerdir. Şehrin limanından ülkeye en çok giren mallarsa et, şeker, araç motorları ve tekstil ürünleridir.

Yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

Apia, Toumasaga Bölgesi içinde yer alır ancak kendi içinde bir belediye yönetimine sahip değildir. Şehir, birbirinden bağımsız, 45 ayrı köyün birleşmesinden oluşur. Apia'nın asıl merkezi Vaisigano ve Mulivai adları verilen küçük akarsuların ağızları arasındadır ve aynı adlı köylerle birlikte üçü Apia şehir merkezinin meydana getirir.

2002'de kentsel yönetimi kolaylaştırmak ve geliştirmek amacıyla parlamento tarafından kabul edilen bir dizi yasa ile Samoa'nın genişlemesiyle ilgili olarak daha iyi şartlar sağlanması amaçlanmıştır. Şehrin, sömürgecilik döneminde gelişigüzel kurulan köylerden ticari ve finansal merkeze dönüşmesi büyük altyapı sorunları ortaya çıkarmıştır.

Kenti, yağmurlu sezonlar boyunca sık sık sel basmaktadır. Şehrin birbirinden farklı yapılarda ve kendi karar verme yetkileri olan köyleri nedeniyle Apia'da birleşmiş ve tekelden bir yönetim eksikliği oluşmuştur. Bu özellikle de şehirde kanalizasyon sisteminin yaygınlaştırılmasında sorun yaratmaktadır. Son yıllarda araç sahiplerinin sayısının büyük bir hızla artması, şehiriçindeki caddelerde trafik sorunları doğurmuş ve yol yapım ve genişletme alanında büyük projelere gereksinim vardır. Şehrin genişlemesini planlamak için PUMA adı verilen bir kurum hizmete girmiştir.