Port Vila

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Port Vila (2006)
Port Vila bayrağı

Port Vila, Pasifik Okyanusu devleti Vanuatu'nun başkentidir. Shefa bölgesinin içerisinde bulunan Efate adasının güneybatısındaki kıyılarında bulunur. Yaklaşık 34.000 kişilik nüfusu vardır.

İktisat[değiştir | kaynağı değiştir]

Port Vila, Vanuatu'nun iktisadî merkezidir. Ülkenin hem en önemli limanı hem de en önemli havalimanı (Bauerfield Uluslararası Havalimanı) bu kentte bulunur.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 sonbaharda kente yakın bir mezarlıkta Lapita kültürüne ait üç düzine iskelet ve MÖ 1200'e dayanan çanak çömlek bulunmuştur.[1]

II. Dünya Savaşı sırasında Port Vila, Okyanusya'da önemli bir hava üssü olarak Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılmıştır; günümüz şehrin havalimanının ismi Amerikalı subay Harry F. Bauer'dan alınmıştır.

1987'de şehir ağır bir siklona uğramıştır. Kent simgelerinden biri olan Yüksek Mahkeme binası ve orada muhafaza edilen mahkeme kayıtları 6 Temmuz gecesinden 7 Temmuz'a kadar bir yangında tamamen yok edilmişlerdir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Port Vila ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Stone, Richard (21 Nisan 2006). "Graves of the Pacific's First Seabearers Revealed" (İngilizce). Science Magazine. 25 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2010.