Apache Yazılım Vakfı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Apache Yazılım Vakfı
Apache Software Foundation Logo (2016).svg
Kuruluş 25 Mart 1999 (23 yıl önce) (1999-03-25)
Tür 501(c)(3) kuruluşu
Konum
Hizmet bölgesi Dünya
Resmî site apache.org

Apache Yazılım Vakfı [1] (İngilizceApache Software Foundation), 1999 yılında Apache HTTP Sunucusu gibi yazılım projelerini desteklemek üzere kurulmuş kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. ASF yapı olarak merkeziyetsiz açık kaynak bilgi toplumu geliştiricileri tarafından oluşmaktadır. Yönetimsel olarak oy birliğine dayalı, katılımcı ve faydacı felsefelere dayalı bir karar mekanizmasından oluşur.[2]

Apache Yazılım Vakfı, merkezi olmayan bir açık kaynak geliştiriciler topluluğudur. Ürettikleri yazılım, Apache Lisansı koşulları altında dağıtılır ve ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır (FOSS). Apache projeleri, işbirliğine dayalı, fikir birliğine dayalı geliştirme süreci ve açık ve pragmatik bir yazılım lisansı ile karakterize edilir.[3] Her proje, projeye aktif olarak katkıda bulunan, kendi seçtiği teknik uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından yönetilir. ASF bir meritokrasidir ve vakıf üyeliğinin yalnızca Apache projelerine aktif olarak katkıda bulunan gönüllülere verildiğini ima eder. ASF, ticari desteğin platforma kilitlenme riski olmadan sağlandığı için ikinci nesil açık kaynaklı bir kuruluş olarak kabul edilir.

Vakfın temel amaçlarından birisi Apache projelerinde çalışan gönüllülere yasal anlamda koruma sağlamaktır. Vakıf aynı zamanda konferanslar düzenleyerek geliştirilen ve ilişkili teknolojiler hakkında bilgi vermeyi amaçlar.

Apache projeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2018. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 31 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2020. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]