İçeriğe atla

Apache Tomcat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Apache Tomcat
Apache Tomcat'in varsayılan ekranı
Orijinal yazar(lar)James Duncan Davidson
Geliştirici(ler)The Apache Software Foundation
İlk yayınlanma1999 (25 yıl önce) (1999)
Güncel sürüm10.1.24[1] Bunu Vikiveri'de düzenleyin / 13 Mayıs 2024
Programlama diliJava
TürServlet container
HTTP web sunucusu
LisansApache-2.0
Resmî sitesitomcat.apache.org Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Kod deposuTomcat Repository

Apache Tomcat, Apache Yazılım Vakfı tarafından geliştirilmiş açık kaynak bir Java Servlet Container uygulamasıdır. Tomcat Java Servlet, JavaServer Pages (JSP), Java EL ve WebSocket dahil olmak üzere birçok Java EE belirtimlerini gerçekleştirir ve Java kodunun çalışabileceği sadece Java ile yazılmış HTTP sunucu çevrelerini sağlar.

Tomcat'in bakımı, onarımı ve geliştirilmesi Apache Yazılım Vakfı himayesinde, halka açık bir yazılımcı topluluğu tarafından, açık kaynak kodlu yazılım olarak yapılmış, Apache Lisansı 2.0 altında yayınlanmıştır.

Bileşenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tomcat 4.x sürümü Catalina (sunucu konteyner), Coyote (HTTP bağlantısı) ve Jasper (JSP motoru) bileşenleri ile yayınlanmıştır.

Catalina[değiştir | kaynağı değiştir]

Catalina Tomcat'in sunucu kabı (İngilizce:servlet container)'dır. Catalina hem sunucu hem JavaServer Pages (JSP) için Sun Microsystems şirketinin (zamanında yazmış olduğu) şartname takip ederek geliştirilmiştir. Tomcat'de Realm (Tomcat Realms olarak da bilinir) kullanıcılara ait kullanıcı ismi, şifre ve rollerden oluşan (aynı Unix gruplarındaki gibi) bir veritabanını simgeler. Farklı Realm uygulamaları, Catalina'nın, bu bahsedilen kimlik doğrulama bilgilerinin hali-hazırda yaratılıp muhafaza edildiği ortamlara entegre olmasına izin verir. Daha sonra bu bilgileri sunucu şartnamelerinde tanımlanmış Konteyner Tabanlı Güvenlik (İngilizce: Container Managed Security) uygulamasını kurmak için kullanır.[2]

Coyote[değiştir | kaynağı değiştir]

Coyote, HTTP 1.1 protokolünü bir web sunucusu olarak destekleyen, Tomcat'in bağlantı bileşenidir. Bu Catalina'nınyerel dosyaların HTTP dokümanları olarak sunulduğu sade bir web sunucusu olarak iş görmesini sağlar.[kaynak belirtilmeli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tomcat 10.1.24 (schultz)". 13 Mayıs 2024. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2024. 
  2. ^ Boş kaynak (yardım) Arşivlenmesi gereken bağlantıya sahip kaynak şablonu içeren maddeler (link)