Apache Solr

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Solr
Solr.png
Solr-ekran-goruntusu.png
Solr admin ekranı görüntüsü
Geliştirici(ler) Apache Yazılım Vakfı
Kararlı sürüm 6.3.0 / 8 Kasım 2016
İşletim sistemi Çoklu platform
Tür Arama motoru
Lisans Apache License 2.0
Resmî sitesi [1]

Solr (Türkçe "solır" şeklinde okunur) Apache Lucene projesinin bir parçası olan tam metin arama, çok yönlü arama, devirgen kümeleme, veritabanı ile bütünleşik, Microsoft Word veya PDF benzeri belgeleri indeksleme gibi özellikleri olan açık kaynak kodlu olduça esnek bir arama motorudur.[1] Solr en popüler kurumsal arama motoru yazılımdır.[2] Solr 4. sürümü ile birlikte NoSQL özelliklerini de desteklemektedir.[3] Solr 5 ile birlikte, Java paketi olan "war" ile çalışan bir uygulama olmaktan çıkıp, ayrı bir uygulama haline getirilmiştir.[4]

Nisan 2016'da yayınlanan Solr 6.0[5] , SolrCloud yığınlarında Parallel SQL sorgularını çalıştırma desteği ile gelmiştir.

Solr, Lucene kütüphanelerini kullanarak REST tarzı API sunucusu gibi çalışır, HTTP/XML veya JSON gibi birçok programlama dili ile desteklenen protokollerle çalışır, Java ile bağımsız çalışabilir ve ileri düzey özelleştirmelere izin veren kütüphaneleri destekler.

Apache Lucene ve Apache Solr Apache Yazılım Vakfı geliştirme takımı tarafından ayrı ayrı yazılmış, 2010 yılında ise iki proje birleştirilmiştir. Ürün Lucene/Solr ve Solr/Lucene olarak da adlandırılır. Elasticsearch, Solr gibi Lucene kütüphanesini kullanan alternatif bir arama motorudur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]