Telif feragatı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Copyleft sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Telif feragatı (copyleft) sembolü

Telif feragatı (İng. copyleft), telif hakkı (İng. "copyright") teriminin zıt anlamlısıdır. Eserin telif haklarının belirli bölümlerinden, eser sahibi tarafından belirtilen şartlar altında feragat edilmiş olduğuna işaret eder.

Hukuki anlamda telif feragatı, aslında "telif hakları" kavramıyla tanınan hakların taraflar arası düzenlenen bir sözleşme yerine, bir tarafı anonim olan bir sözleşme ile paylaşılması anlamına gelir. Herhangi bir telif müsaadeli sözleşme (ki bunlar genelde lisans olarak geçer) ile yayınlanmış olan ve fikri mülkiyeti haiz herhangi bir ürün aslında telif hakları şartlarına bağlı; ancak yazarının önerdiği sözleşme şartlarına bağlı kalındığı sürece haklar alıcı tarafından sağlanmış demektir. Ürünü kullanan, yayınlanmış olan lisans anlaşmasına uymadığında hukuk nezdinde telif hakları yazar tarafından kullanılabilmektedir. Tersi ele alınırsa, telif feragatlı bir lisans ile yayınlanmış olan herhangi bir ürünün kullanıcısı, yazarı tarafından hukuki işleme tabii tutulduğunda söz konusu lisans anlaşmasının yazar tarafından belirli hakların sağlanması amacıyla sunulduğunu göstererek kendi haklarını koruma olanağına sahiptir.

GNU Tasarısı'na göre; "Telif feragatı, bir yazılımı veya başka bir çalışmayı, tüm değiştirilmiş ve genişletilmiş sürümleri ile birlikte özgür yapmak" demektir. Bu kavram GPL, LGPL gibi telif feragatlı lisanslarla garanti altına alınmaktadır.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Telif feragatı (copyleft) kavramı ilk kez 1985 yılında Richard Stallman tarafından GNU Manifestosu'nda ortaya konulmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]