İçeriğe atla

MIT Lisansı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
MIT Lisansı
YazarMassachusetts Teknoloji Enstitüsü
YayımcıMassachusetts Teknoloji Enstitüsü
Yayım tarihi1988
DFSG uyumluEvet
FSF onaylıEvet
OSI onaylıEvet
GPL uyumluEvet
CopyleftHayır
Kod bağdaştırmaEvet

MIT Lisansı, 1988 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından hazırlanmış, en yaygın kullanılan özgür yazılım lisanslarından biridir.[1]

MIT Lisansı ile yayınlanan kodların özel mülk yazılımlarda kullanılmasına, o yazılımın da lisansı dağıtması durumunda olanak verir. Ayrıca GPL ile uyumludur. Bir başka deyişle, GPL lisanslı bir yazılımla MIT lisanslı bir yazılımın kodları birlikte kullanılabilir ve dağıtılabilir.

MIT Lisansı, GPL dışında, Açık Kaynak Girişimi standartlarına ve Debian Özgür Yazılım Yönergeleri'yle de uyumludur. Copyleft değildir.[2]

MIT Lisansı'nın kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

MIT Lisansı en yaygın kullanılan özgür yazılım lisanslarından biridir.[1] Mono geliştirme çatısı, Ruby on Rails, PuTTY, Lua (5.0 ve sonraki sürümlerde) gibi uygulama ve diller MIT Lisansı kullanmaktadır. Bunun yanında XFree86 sistemi de MIT Lisansı kullanır, ki lisans zaten ilk olarak bu sistem için yazılmıştır.

Popüler çoklu lisanslı yazılımlardan JQuery JavaScript kütüphanesi hem MIT hem de GPL ile dağıtılmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Top 20 licenses". Black Duck Software. 4 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2013. 
  2. ^ PardusWiki 20 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.’de "MIT Lisansı" maddesi