İçeriğe atla

Apache Subversion

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Subversion
Geliştirici(ler)Komünite ve CollabNet, Elego,
VisualSVN ve WANdisco'dan geliştiriciler
İlk yayınlanmaŞablon:İnitial-release
Geliştirme durumuAktif
Programlama diliC
İşletim sistemiCross-platform
TürSürüm Kontrol
LisansApache Lisansı
Resmî sitesihttp://subversion.apache.org/
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Yazılım geliştirmede Apache Subversion (eski adıyla Subversion,[1] 2000 yılında CollabNet firması tarafından başlatılan ve desteklenen bir sürüm kontrol sistemidir. Yazılım geliştiricileri Subversion'ı kaynak kodu, ağ sayfaları veya belgelendirme gibi dosyaların güncel ve geçmiş tüm değişikliklerini tutmak için kullanırlar. Amacı yaygın olarak kullanılan Concurrent Versions System (CVS)'in olabildiğince uyumlu bir ardılı olmaktır.

Açık kaynak topluluğu Subversion'ı yaygın olarak kullanmıştır: örneğin Apache Software Foundation projelerinde, Free Pascal, FreeBSD, GCC, Django, Ruby, Mono, SourceForge, ExtJS, Tigris.org, PHP ve MediaWiki. Google Code açık kaynak proje barındırmalarında Subversion desteği de vermektedir. CodePlex diğer istemcilere olduğu kadar Subversion erişimi de sağlamaktadır.

İş dünyası da Subversion kullanımı kabul etmeye başlamıştır. Forrester Research tarafından 2007 yılında hazırlanan bir rapora göre Tekbaşına Yazılım Konfigürasyonu Yönetimi (SCM) kategorisinde Subversion'ı lider ve Yazılım Konfigürasyonu ve Değişiklik Yönetimi (SCCM) alanında da güçlü bir oyuncu gösterilmiştir.[2]

Subversion Apache Lisansını kullanmaktadır ve açık kaynak kodludur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Subversion projesi 2000 yılında CollabNet adlı firma tarafından, CVS adlı sürüm kontrol sisteminin sahip olmadığı bazı özellikleri sağlayarak yerini almak üzere açık kaynaklı bir proje olarak başlatıldı. 2001 yılına gelindiğinde kendi kaynak kodunu barındırabilecek duruma gelen Subversion, Kasım 2009'da Apache Incubator projesine dahil edilerek[3] tepe seviye Apache projesi haline gelmesinin başlangıcı olarak gösterildi. ve 17 Şubat 2010 tarihinde tepe seviye Apache projesi haline geldi.[4]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "çev. Subversion, Apache Subversion olarak değiştirildi". Apache Software Foundation. 18 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "The Forrester Wave: Software Change and Configuration Management, Q2 2007". Forrester Research. 25 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ Subversion joins forces with Apache 11 Kasım 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. by David Rubinstein in SD Times November 4, 2009.
  4. ^ [1] 12 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. via subversion community

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • C. Michael Pilato, Ben Collins-Sussman, Brian W. Fitzpatrick; Version Control with Subversion; O'Reilly; ISBN 0-596-00448-6 (1st edition, paperback, 2004, full book online 8 Ağustos 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., mirror)
  • Garrett Rooney; Practical Subversion; Apress; ISBN 1-59059-290-5 (1st edition, paperback, 2005)
  • Mike Mason; Pragmatic Version Control Using Subversion; Pragmatic Bookshelf; ISBN 0-9745140-6-3 (1st edition, paperback, 2005)
  • William Nagel; Subversion Version Control: Using the Subversion Version Control System in Development Projects; Prentice Hall; ISBN 0-13-185518-2 (1st edition, paperback, 2005)

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]