İçeriğe atla

Kara Şahin Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kara Şahin Savaşı
Tarih6 Nisan - 27 Ağustos 1832
Bölge
Sonuç Amerikan zaferi
Taraflar
ABD ABD Ho-Chunk
Menominee
Potawatomi
Kara Şahin kabilesi
Sauk
Fox
Kickapoo
Güçler
9,000 Illinois Militia
1,500 Düzenli ABD birliği
300+ ABD tarafında Ho-Chunk, Menominee ve Potawatomi kabileleri
500 savaşçı
1,000 sivil
Kayıplar
en az 60 450-600


Nisan 1832'nin başında, Reis Black Hawk tarafından yönetilen, Sauk ve Meskvaki Kızılderili kabilelerini, 1804 yılında imzalanan ve pek çok toprağı ellerinden alan anlaşmada kaybettikleri yerler için ayaklandılar.

Ayaklanan kabileler Mississippi Nehri üzerinden İllinois'e geçtiler. Söz konusu topraklarda sadece barış içinde yaşamak istediklerini söyleyen Black Hawklar, vali tarafından görevlendirilen ajanlar tarafından da izleniyorlardı.

Stillman's Run Çarpışması

[değiştir | kaynağı değiştir]
1854 çizimi "Battle of Stillman's Run" tablosu.

Black Hawk'ın halkı saldırıya geçti ve Stillman's Run'da bir zafer kazandı. Zaferin ardından Wisconsin'e geri çekilmeye karar verdiler. Geri çekilirken tam Mississippi Nehrini geçecekken, yerleşik milisler tarafından baskına uğradılar. Wisconsin Tepelerine doğru gitmeye zorlandılar.

Wisconsin Tepeleri Çarpışması

[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayıca fazla oldukları halde yerleşikler Black Hawk birleşik kabilelerini zor yendiler. Çok kayıp verdiler. Aynı şekilde çok az kızılderili nehri geçerek kurtulmayı başarabildi.

Bad Axe Baskını ve katliamı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzenli ABD birlikleri Black Hawk kabilelerine saldırıya geçtiler. General Henry Atkinson komutasındaki ABD birlikleri, La Crosse'nin güneyindeki Bad Axe Nehri'nin ağzında bulunan Black Hawk topluluklarına karşı büyük bir saldırıya giriştiler. İlk çarpışmada 1000'den fazla olan Kızılderili grubundan en fazla 150'si hayatta kalabildi. Güçleri kırılan Kızılderilileri püskürten ABD birlikleri sistematik bir kıyıma giriştiler. Siviller katledildiler. Kurtulabilenler Winnebago Kızılderililerine sığındılar fakat onlar da sağ kalanları ABD birliklerine teslim ettiler.