Vuslat Doğan Sabancı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vuslat Doğan Sabancı
Vuslat Doğan Sabancı Portrait.jpg
Doğum Vuslat Doğan
16 Ocak 1971 (1971-01-16) (51 yaşında)
İstanbul, Türkiye
İkamet Kısıklı, Üsküdar, İstanbul
Milliyet Türk
Etnik köken Kırım Tatarı
Vatandaşlık Türkiye
Mezun olduğu okul(lar) Bilkent Üniversitesi
Columbia Üniversitesi
Meslek İş insanı
Organizasyon Doğan Holding
Evlilik Ali Sabancı
Çocuk(lar) Şevket Emrecan Sabancı
Kaan Ali Sabancı
Ebeveyn(ler) Sema Doğan
Aydın Doğan

Vuslat Doğan Sabancı (d. 16 Ocak 1971, İstanbul), iş insanı ve Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık Anonim Şirketi'nin eski yönetim kurulu başkanı. Uluslararası Basın Enstitüsü’nde (IPI) sekiz yıl Yönetim Kurulu üyeliği de yapmış olan Doğan Sabancı, Enstitüsü'nün ömür boyu onursal üyesi unvanına sahiptir. Endeavor Yönetim Kurulu ve TÜSİAD üyesidir.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olmuş ve New York'taki Columbia University'de Uluslararası Medya ve İletişim alanında yüksek lisans yapmıştır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğan Sabancı bir yıl süreyle The New York Times gazetesinin yazı işleri müdürlüğü bölümünde çalıştı. Ardından çalıştığı The Wall Street Journal gazetesinde ise Asya İş Dünyası Haberleri Kanalı ve gazetenin Latin Amerika Edisyonu’nun kurulması aşamasında çalıştı.

Hürriyet'teki çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Vuslat Doğan Sabancı, Hürriyet gazetesine 1996 yılında reklamdan sorumlu Başkan Yardımcısı olarak katıldı, 1999 yılında gazetenin Pazarlama Operasyon Grup Başkanlığı’na terfi etti. 2004-2010 yılları arasında İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. 2007 yılında, Rusya, Ukrayna, Belarus, Kazakistan, Macaristan, Hırvatistan ve Slovenya’da faaliyet gösteren Trader Media East (TME) online ve yazılı reklam şirketinin alımını gerçekleştirdi.

Vuslat Doğan Sabancı, Hurriyet.com.tr'nin de kurucusudur. Online seri ilanlar alanında hurriyetemlak.com, hurriyetoto.com, yenibiris.com, fırsat siteleri alanında yakala.co ve e-ticaret alanında yenicarsim.com sitelerini faaliyete geçirdi.

Hürriyet'in Demirören ailesine satılması ile Hürriyet'teki görevlerini bıraktı.

Kadın hakları konusundaki çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hürriyet’te insan hakları ve özellikle cinsiyet eşitliği konularında çalışmalar yaptı. "Aile İçi Şiddete Son" kampanyası düzenledi. 2011 Genel Seçimleri’nden önce Haklı Kadın Platformu'nu kurarak Türkiye’de kadın konusunda faaliyet gösteren tüm STK’ları aynı çatı altında toplamış ve meclise daha fazla kadın girmesi için çalışmalarda bulunmuştur. Doğan Sabancı, kadınlara mikro kredi sağlama çalışmaları yürütmektedir.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Vuslat Doğan Sabancı, Ali İsmail Sabancı ile evli ve iki çocuk annesidir. İngilizce bilmektedir.

Vuslat Doğan Sabancı, heykel sanatı ile ilgili çalışmalarını vuslat.art 27 Nisan 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. sitesi üzerinden yayınlamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar