Agar.io

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Agar.io
Agar.io App Store.png
Agar.io mobil uygulamasının logosu
Geliştirici Matheus Valadares Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Miniclip (mobil)
Yapımcı Matheus Valadares (Zeach)
Programcı Matheus Valadares Bunu Vikiveri'de düzenle
Platform Tarayıcı · iOS · Android
Çıkış Tarayıcı oyunu olarak 28 Nisan 2015'te
iOS ve Android'de 8 Temmuz 2015'te
Tür Strateji · aksiyon
Mod devasa çok oyunculu çevrimiçi oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Agar.io, çevrimiçi çok oyunculu bir strateji ve aksiyon oyunudur. Brezilyalı oyun geliştiricisi Matheus Valadares tarafından geliştirilen oyun, 28 Nisan 2015'te ağ tarayıcıları, 8 Temmuz 2015'te ise Miniclip tarafından iOS ve Android platformları için yayımlandı. Oyunda oyuncular, bir petri kabını temsil eden bir haritada bir veya daha fazla dairesel hücreyi kontrol ederler. Oyundaki amaç, oyuncunun kontrol ettiği hücreden daha küçük olan agar ile hücreleri yiyerek ve kendi hücrelerini yiyebilecek daha büyük hücrelerden kaçınarak, mümkün olduğunca fazla kütle kazanmaktır. Her oyuncu bir hücre ile başlar, ancak oyuncular yeterli bir kütleye ulaştığında oyuncuların bir hücreyi bölerek birden fazla hücreyi kontrol etmelerine izin verilebilir. Oyunun ismi, bakterileri kültürleme için kullanılan agar maddesinden gelmektedir.

Eleştirmenler, oyunun özellikle sadeliği, rekabeti, mekaniği ve tekrarlayan oynanışı hakkında fikirlerini dile getirdi. Sosyal ağlarda ağızdan ağza yayılmasıyla birlikte yayımlandığı yılın en popüler internet ve mobil oyunlardan biri hâline geldi. Agar.io'nun ardından, benzer mekanik ve temaya sahip ".io oyunu" olarak adlandırılan oyunlar geliştirilmeye başlandı.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Agar.io'nun oynanış ekranından, oyunun haritasının bir kısmından bir görünüm. Bu ekran görüntüsünde beş hücre vardır ve bir hücre iki parçaya bölünmüştür.

Çevrimiçi çok oyunculu bir strateji ve aksiyon oyunu olan Agar.io'nun amacı, bir Petri kabında oyuncu tarafından kontrol edilen bir hücrenin kütlesini artıran rastgele oluşturulmuş peletleri (agar) ve daha da büyük hücreler tarafından yenilmeden daha küçük hücreleri yutarak büyütülmesidir.[1][2][3][4] Tarayıcı sürümü günümüzde; FFA (herkes tek), battle royale, takımlı, deneysel ve parti olmak üzere beş oyun moduna sahiptir. Mobil sürümü ise FFA, rush ve battle royale modlarını içerir. Oyunun amacı, en büyük hücreyi elde etmektir. Oyuncunun tüm hücreleri daha büyük oyuncular tarafından yenilirse, oyun küçük bir hücre ile yeniden başlamaktadır. Kontrol edilen hücrelerin görünümünü; önceden tanımlanmış kelimeler, ifadeler, semboller veya dış görünümlerle değiştirebilmek mümkündür.[5] Bir hücre ne kadar büyük bir kütleye sahipse, o kadar yavaş hareket eder.[6] Hücreler, hayatta kaldıkları sürece, kütlelerini yavaş yavaş kaybederler.[7]

Oyunda yer alan virüsler, kendilerini tüketmeye çalışan hücreleri bölen yeşil ve dikenli dairelerdir. Virüsler normalde rastgele oluşur, ancak yeterli kütleye erişildiğinde oyun haritaya yeni bir virüs daha yerleştirir.[7]

Oyuncular, hücrelerini ikiye bölebilir ve iki eşit olarak bölünmüş hücreden biri diğer küçük hücreleri yutmak, bir saldırıdan kaçmak, haritada hızla hareket etmek veya bir hücreyi vurmak için menzilli saldırı olarak kullanılabilir.[8] Aynı oyuncunun daha büyük bir hücresi küçük hücrelerini tüketirse, bölünmüş hücreler tek bir hücre olarak yeniden birleşir. Oyuncular diğer hücreleri beslemek için kütlelerinin küçük bir kısmını serbest bırakabilirler ve bu, genellikle başka bir oyuncuyla takım olma niyeti olarak kabul edilen bir eylemdir.[7]

Oyun modları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • FFA: Her oyuncunun tek ve birbirlerine rakip olduğu moddur.
 • Takımlı: Oyuncular, üç farklı renk olan takımlardan birisine rastgele olarak atanır. Aynı renge sahip oyuncuların birbirlerini yiyemediği ve yalnızca farklı renklerdeki oyuncuların birbirlerini yiyebildiği moddur.
 • Deneysel: Oyun içinde küçük parçalar üreten üreteçlerin bulunduğu bir moddur. Bu sayede hücre daha hızlı büyür.
 • Parti: FFA modu ile aynı özelliklere sahip olmakla birlikte bu mod, bir bağlantı (URL) oluşturarak bu bağlantının paylaşıldığı kişilerle aynı sunucu üzerinden oynamaya olanak sağlar.
 • Battle Royale: Arenanın belirli aralıklarla daraldığı, kaybedenin yeniden doğmadığı ve sona kalanın kazandığı oyun modudur.[9]
 • Rush: Oyuncunun, olabildiğince fazla kütle kazanması için 5 dakikasının olduğu moddur. Oyun bittikten sonra sonuçlar ilk 10 kişiyi kapsar.[10]

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Brezilyalı Matheus Valadares tarafından geliştirilen Agar.io, 28 Nisan 2015 tarihinde 4chan'de duyuruldu.[11] JavaScript ve C++ ile yazılan oyun birkaç günde geliştirilmiştir.[12] Oyunun başlangıçta bir adı yoktu ve oyunu oynamak isteyen kişilerin, Valadares'in IP adresine bağlanması gerekiyordu. Agar.io adı, cell.io gibi diğer alan adları zaten alınmış olduğundan, 4chan'deki anonim bir kullanıcı tarafından önerildi. Valadares, deneysel özellikleri test etmek için "deneysel" oyun modu gibi özellikleri oyuna eklemeye ve güncellemeye devam etti.[13] Bir hafta sonra Agar.io, Valadares tarafından ilerleyen dönemde oyunun oynaması ücretsiz bir sürümünün çıkacağını duyurmasıyla birlikte Steam Greenlight'a girdi. Açıklamaya göre bu sürümde, tarayıcı sürümünde bulunmayan ek oyun modları, kişiselleştirilebilir tasarımlar ve bir hesap sistemi yer alacaktı. Topluluğun ilgisinden ötürü oyun, Steam'de listelenmek için onaylandı.[14] Ancak, Greenlight programı 2017'de kapatıldı[15] ve duyurulan oyun piyasaya sürülemedi.

24 Temmuz 2015'te Miniclip, iOS ve Android için Agar.io'nun mobil sürümünü yayımladı. Miniclip'in mobil oyun bölüm başkanı Sergio Varanda, bu sürümün hedefinin, "oynanışı, dokunmatik ekrana uyarlamanın zorluklarından" da bahsederek "oynama deneyimini yeniden oluşturmak" şeklinde ifade etmiştir.[16]

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Engadget, oyunu "bazen mikroskobik düzeyde gördüğünüz, acımasız ve güçlü olanın hayatta kalma yarışının iyi bir soyutlaması" olarak tanımladı.[17] TouchArcade, oyunun sadeliğini, stratejik unsurunu ve "kişiliğini" övdü.[18] Eleştiri, esas olarak oyunun tekrarlanmasına ve mobil versiyonun kontrollerine yönelikti. Gamezebo'dan Tom Christiansen, oyun hakkında dikkattini çekecek bir şey olmadığını ve genel olarak oldukça tekrar eden bir oyun olduğunu söyledi.[19]

Bir dönemde oyunun, sosyal medyada geniş kitleler tarafından konuşulması (Twitch[6] ve YouTube'da[20]), oyuncu sayısını artırdı. Agar.io'nun internet sitesi (tarayıcı sürümü için), Alexa verilerine göre en çok ziyaret edilen ilk 1.000 internet sitesinden biri hâline geldi.[21] Mobil sürümleri ilk haftalarında on milyondan fazla,[22] Aralık 2016 itibarıyla ise toplamda 113 milyon kez indirildi.[23] 2015 yılında Agar.io, Google'ın en çok aranan video oyunuydu.[24] 2016'da da Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok aranan ikinci oyun oldu.[25] Miniclip'in 2015 tarihli bir basın açıklaması, Agar.io'nun YouTube'un en iyi oyunlar listesinde beşinci en iyi oyun olarak listelendiğini belirtti.[26] Agar.io'nun ardından, benzer mekaniklere ve temaya sahip birkaç ".io oyunu" daha geliştirildi.[27]

Haziran 2015'te Türkiye'de gerçekleştirilecek genel seçimler öncesindeki seçim kampanyaları sırasında Halkların Demokratik Partisi, 25 Mayıs 2015'te resmî Twitter hesaplarında, "Biz'ler" rumuzuna sahip bir hücrenin "%10" rumuzlu bir hücreyi yediği, ülkedeki seçim barajına atıfta bulunan bir gönderi paylaştı. Bu görselde Recep Tayyip Erdoğan tarafından inşa ettirilmiş Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne atıfta bulunan "Aksaray" adlı turuncu bir hücre ile "baskı" adlı mavi bir hücre de yer almaktaydı.[5][28]

Agar.io, Netflix televizyon dizisi House of Cards'ın 48. bölümünde yer aldı (oyunun oynanışının bazı ayrıntılarının yanı sıra oyunun gerçek bir görüntüsü dâhildir).[29]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "The surprising momentum behind games like Agar.io" [Agar.io gibi oyunların arkasındaki şaşırtıcı ivme]. VentureBeat (İngilizce). 2017. 11 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2018. 
 2. ^ "Eat and be eaten: How to survive and thrive in Agar.io" [Ye ve yen: Agar.io'da nasıl hayatta kalınır ve gelişilir] (İngilizce). Digital Trends. 14 Eylül 2015. 16 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2015. 
 3. ^ "Agar.io Nasıl Oynanır?". shiftdelete.net. 5 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2022. 
 4. ^ "Agario Oyunu Nedir, Nasıl Oynanılır? Agar İo Oynama..." milliyet.com. 22 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2022. 
 5. ^ a b "A Game That's Become A Political Battleground" [Siyasi Bir Savaş Alanına Dönüşen Oyun]. Kotaku (America) (İngilizce). 29 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2015. 
 6. ^ a b "Agario: the dot-gobbling browser game that's a hit on Twitch" [Agario: Twitch'te popüler olan parçacık yutmalı tarayıcı oyunu]. PC Gamer (İngilizce). 29 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2015. 
 7. ^ a b c "Comment battre vos collègues au jeu en ligne Agar.io" [Çevrimiçi Agar.io oyununda iş arkadaşlarınızı nasıl yenersiniz?]. Le Monde (Fransızca). 22 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 8. ^ "Agar.io: a guide to the hit game – and the best tips to win" [Agar.io: popüler olan oyun için rehber ve kazanmak için en iyi ipuçları]. The Week (İngilizce). 21 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2015. 
 9. ^ "Battle Royale". Agar.io Wiki (İngilizce). 1 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2020. 
 10. ^ "Rush Mode". Agar.io Wiki (İngilizce). 1 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2020. 
 11. ^ "No.292440446". 4chan (archived.moe ile arşivlendi). 3 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2016. 
 12. ^ "Efsane oyunun geliştiricisi ile kısa bir söyleşi yaptık". Kafakutu. 13 Mayıs 2015. 26 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2015. 
 13. ^ "The new Agar.io mobile update – what's new?" [Yeni Agar.io mobil güncellemesi - yenilikler neler?]. Miniclip (İngilizce). 3 Ekim 2015. 2 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 14. ^ "Steam Greenlight: Agar.io" (İngilizce). Steam. 18 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2015. 
 15. ^ "Valve shuts down Steam Greenlight, replacing it next week" [Valve, Steam Greenlight'ı kapatarak önümüzdeki hafta yenisiyle değiştirecek] (İngilizce). Polygon. 2017. 6 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2018. 
 16. ^ "Agar.io: can the Play Store's top game continue to grow?" [Agar.io: Play Store'un en iyi oyunu büyümeye devam edebilir mi?]. AndroidPit (İngilizce). 7 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2015. 
 17. ^ "Agar.io brings massively multiplayer games to the Petri dish" [Agar.io, devasa çok oyunculu oyunları Petri kabına getiriyor]. Engadget (İngilizce). 18 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2015. 
 18. ^ "'Agar.io' Review – The Amoeba Boys (and Girls)". Toucharcade (İngilizce). 29 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2015. 
 19. ^ "Agar.io Review: Bursting Your Bubble" [Agar.io İncelemesi: Baloncuğunuzu Patlatmak] (İngilizce). Gamezebo. 16 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2015. 
 20. ^ "Agar.io, el nuevo y sencillo juego de moda" [Agar.io, trendlerdeki yeni ve basit oyun]. Unocero (İspanyolca). 1 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2015. 
 21. ^ "agar.io Site Overview" [agar.io Siteye Genel Bakış]. Alexa Internet (İngilizce). 28 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 22. ^ "How Agari.io conquered the App Store, without spending a penny" [Agari.io, bir kuruş bile harcamadan App Store'u nasıl fethetti?]. Pocket Gamer (İngilizce). 1 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2015. 
 23. ^ "Agar.io amasses 113 million mobile downloads in 20 months" [Agar.io, 20 ayda 113 milyon mobil indirme elde etti]. Pocket Gamer (İngilizce). 6 Aralık 2016. 22 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2020. 
 24. ^ "Agar.io, Fallout 4, Mortal Kombat X in Google's most searched games in 2015" [Agar.io, Fallout 4, Mortal Kombat X, 2015 yılında Google'ın en çok aranan oyunlarında]. International Business Times (İngilizce). 22 Aralık 2015. 24 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2016. 
 25. ^ "These Were the Most-Googled Video Games of 2016" [2016 Yılının Google'da En Aranan Video Oyunları]. Time (İngilizce). 13 Aralık 2016. 14 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2017. 
 26. ^ "Agar.io is #5 on YouTube's list of top games" [Agar.io, YouTube’un en iyi oyunlar listesinde 5. sırada]. corporate.miniclip.com (İngilizce). 22 Aralık 2015. 23 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 27. ^ "12 Best Agar.io Alternatives: Games Like Agar.io" [12 En İyi Agar.io Alternatifi: Agar.io Gibi Oyunlar]. Beebom (İngilizce). 24 Eylül 2019. 10 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2020. 
 28. ^ "Biz'ler geliyoruz! #Büyükİnsanlık". Twitter. HDP. 9 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2020. 
 29. ^ "Miniclip's Agar.io features in 'House of Cards' season 4" [Miniclip Agar.io, 'House of Cards'ın 4. sezonunda yer alıyor]. Business Insider Deutschland (İngilizce). 4 Mart 2016. 18 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Nisan 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]