Ritsa Gölü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ritsa Gölü
Ritsa Gölü - Ritsa Gölü ve çevresindeki dağlar
Ritsa Gölü ve çevresindeki dağlar
Koordinatlar 43°28′K 40°32′D
Yüzölçümü 1.49 km²
En derin noktası 116 m
Kıyı uzunluğu 4.29 km
Yüzey rakımı 950 m
Adalar 0
Yerleşimler Avadara
Wikimedia Commons
Gölün haritadaki yeri

Ritsa Gölü (Abhazca: Риҵа, Gürcüce: რიწის ტბა), Abhazya sınırları içinde yer alan bir göldür. Kafkas Dağları'nın çevrelediği gölün suyu oldukça soğuk ve berraktır. Gölün çevresinde bulunan ve yükseklikleri 2.200 metre ile 3.500 metre arasında değişen dağlarda Doğu Karadeniz göknarının birçok türü bulunur. Göl altı farklı nehirden beslenir ve bir nehir yardımıyla da sularını denize ulaştırır.

Gölü ve çevresindeki doğal yaşamı korumak amacıyla 1930 yılında önlemler alınmış, 1936 yılında Karadeniz kıyılarından göle ulaşımın sağlanması için yol yapılmıştır. Sovyetler Birliği döneminde oldukça rağbet gören bir turizm merkezi olmasına karşın bugün gölün çevresindeki tüm oteller kapalıdır.

Ritsa Gölü Abhazya'ın en derin göllerinden birisidir. Önemli ölçüde alabalık çıkarılan gölde haziran-ağustos ayları arasında ortalama su sucaklığı 7,8 °C'dir. Yılda aldığı yağış miktarı 2000-2200 milimetre olup kışlar genelde karlı, yazlar ılık geçer. Gölün yakınlarında bugün Abhazya Cumhuriyeti Hükûmeti'ne ait olan, Sovyetler Birliği liderlerinden Josef Stalin'in de tatillerini geçirdiği bir yazlık evi vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]