Ömer Sabancı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
04.45, 12 Eylül 2020 tarihinde Mavrikant Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 23205027 numaralı sürüm (Kaynaksız şablonuna tarih eklendi. Kaynak)
Ömer Sabancı
Ömer Sabancı.jpg
Doğum 1959 (64 yaşında)
Adana, Türkiye
Eğitim Delaware Üniversitesi
Meslek İş adamı
Organizasyon Densa Holding, Sabancı Holding
Özvarlık artış $3 milyar[kaynak belirtilmeli]
Evlilik Arzu Sabancı
Çocuk(lar) Hacı Sabancı
Hakan Sabancı
Kerim Sabancı
Ebeveyn(ler) Hacı Sabancı
Özcan Sabancı

Ömer Sabancı (d. 1959, Adana), Türk iş adamı. Densa Holding'in yönetim kurulu başkanı olup; Sabancı Holding'deki ve Densa Holding'deki hisselerinden dolayı net serveti $3 milyardır.[kaynak belirtilmeli]

Yıllar boyu Sabancı Holding yönetim kurulu başkanvekilliği yapmış merhum Hacı Sabancı ve Özcan Sabancı'nın oğludur. Tarsus Amerikan Koleji'ni bitirdikten sonra ABD'de Delaware Üniversitesi'nde eğitimini tamamlamış ve sonra 6 yıl boyunca Almanya'da çalışmıştır.

Ömer Sabancı şu anda Densa Holding yönetim kurulu başkanlığı yapmakla beraber, 3 yıl TÜSİAD başkanlığı yapmıştır. 2004-2007 arası TÜSİAD başkanlığında bulunmuştur. 2005-2007 arası Akdeniz İşadamları Derneği'ne başkanlık yapmış ve hâlen Avrupa'daki CIRFS'ün başkanıdır.

2009 yılında kardeşi Demet Sabancı Çetindoğan ile Densa Holding'i kurarak Sabancı Holding'ten ayrılmıştır. Kuzeni Demir Sabancı ile birlikte inşaat, plastik ve hava taşımacılığı işlerine girmiştir. Odesa Geliştirilmiş Polimer Yatırımları A.Ş. ve Döysa VIP Havacılık A.Ş. şirketlerini kurmuştur. Odesa A.Ş. çok kısa zamanda Dr. Naim H. Alemdaroğlu yönetiminde gıda sektörü için katlanabilir kasalar üretmeye ve ihraç etmeye başlamıştır.

1986 yılında evlendiği Arzu Sabancı ile evli olmakla beraber Hacı Sabancı, Hakan Sabancı ve Kerim Sabancı olmak üzere 3 erkek çocuk babasıdır.