Arzuhan Doğan Yalçındağ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Arzuhan Doğan Yalçındağ
Arzuhan Doğan Yalçındağ (8696596648).jpg
Doğum 1964 (56 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Alma mater Boğaziçi Üniversitesi
Londra Amerikan Üniversitesi
Meslek İş kadını
Organizasyon Doğan Holding
Evlilik Mehmet Ali Yalçındağ
Çocuk(lar) 2
Ebeveyn(ler) Sema Doğan
Aydın Doğan

Arzuhan Doğan Yalçındağ (d. 1964), TÜSİAD'ın seçilmiş ilk kadın başkanıdır.[1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yalçındağ, Aydın Doğan'ın kızıdır. Mehmet Ali Yalçındağ ile evli ve iki çocuk sahibidir.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Saint Michel Fransız Lisesi'ni bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunudur. İngiltere’de İşletme tahsilini tamamladıktan sonra 1990 yılında profesyonel iş yaşamına başlamıştır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1990-1993 yıllarında Milpa bünyesinde, Alman Quelle firması ile birlikte Mail Order şirketini kurmuş ve yöneticiliğini yapmıştır. 1994-1995 yılları arasında Alternatif Bank'ın kuruluş çalışmalarına katılmış ve bankanın faaliyete geçmesiyle beraber Yönetim Kurulu’nda yer almıştır. 1995-1996 yılları arasında Milliyet Dergi Grubu'nun yönetiminde göreve başlamış ve Finans Bölümünün sorumluluğunu üstlenmiştir.

1996-2005 yılları arasında Kanal D televizyonunun çeşitli birimlerinde çalışmıştır. 1999 yılında CNN International ile Doğan Yayın Holding arasında haber kanalı kurulması yönündeki çalışmaları başlatmış ve proje Amerikalı Time Warner grubu ile ortak olarak 2000 yılında CNN Türk adıyla yayın hayatına başlamıştır.

2005 yılında Doğan TV Holding AŞ'yi kuran Arzuhan Doğan Yalçındağ, şirketin İcra Kurulu Başkanlığını üstlenmiştir.

Arzuhan Doğan Yalçındağ, 2007-2010 yılları arasında Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmüştür. Yalçındağ, TÜSİAD'ın tarihindeki ilk kadın başkandır.

Arzuhan Doğan Yalçındağ, Dünya Ekonomik Forumu tarafından Genç Global lider seçilmiştir.

Avrupa Birliği için Kadın İnisiyatifinin kurucu başkanı olarak da Türkiye adına AB ülkelerinde lobi çalışmalarını yürütmüş olan Arzuhan Doğan Yalçındağ, Aydın Doğan Vakfı'nın ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) kurucu üyesi olmuştur. Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Türk-Amerikan İş Adamları Derneği, Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı üyesi olan Yalçındağ, aynı zamanda İstanbul Modern Sanat Müzesi Yönetim Kurulu üyesidir.

Arzuhan Doğan Yalçındağ Doğan TV Holding AŞ Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]