Howard Carter

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Howard Carter
Howard Carter
Doğum9 Mayıs 1874(1874-05-09)
Kensington, Londra
Ölüm2 Mart 1939 (64 yaşında)
Kensington, Londra
Milliyetİngiliz
Kariyeri
DalıArkeolog ve Mısırbilimci
İmza

Howard Carter (9 Mayıs 1874 - 2 Mart 1939), İngiliz arkeolog ve Mısırbilimci. Mısır'ın Luksor kentindeki ünlü Krallar Vadisi'nde firavun Tutankamon'un mezarını keşfetmesi ile ün kazanmıştır. Buna rağmen Mısır'dan çok uzakta ölmüş ve cenazesine sadece Lady Evelyn katılmıştır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Howard Carter 1874 yılında İngiltere'nin başkenti Londra'da, Kensington semtinde dünyaya geldi. Babası yetenekli bir sanatçı olan Samuel Carter, annesi ise Martha Joyce (Sands)'tur. Çocukluğu daha çok Swaffham, Norfolk'ta geçti.

Mısır'da arkeoloji çalışmaları yapıp Sir F.Petrie'nin Tell el-Amarna kazılarına katılan (1892) Howard Carter, Mısır hükûmeti tarafından eski yapıtlar müdürlüğüne atandı. Teb kazılarına katılıp (1910) Mısır kraliçesi Hatşepsut'un mezarının bulunmasında önemli rol oynadıktan sonra Lord Carnarvon'la iş birliği yaparak Teb'de Krallar Vadisi'nde araştırmalara başladı ve Çocuk Kral Tutankhamun'un mezarını keşfetti (1922). Fakat bu keşiften sonra talihsizlikler yaşadı. Antik Çağ Servisi ile çok ters düştü. The Times gazetesine verdiği imtiyazlar yüzünden Mısır basını onu hiç sevmedi. Lord carnavon ile de şiddetli bir tartışma yaşadı.

Howard hayatının son zamanlarında yoksulluk çekti.

Leydi Evelyn, Howard Carter'ı çocukluğundan beri tanıyordu ve Carter, Carnarvon'un Londra ve Hampshire'daki evlerini sık sık ziyaret ediyordu.  1920'den itibaren Evelyn, Carter'la dostane ilişkiler içinde oldukları Mısır'a kış gezilerinde eşlik etmeye başladı ikisi arasında ihtiyatlı bir romantik ilişki olduğuna dair söylentiler olsa da Leydi Evelyn bunları yalanladı.

Başlıca yapıtları:

  • IV. Thutmosis'in Mezarı (1904)
  • Tutankamon'un Mezarı (ilk iki cilt 1923; 3.cilt 1933)