1999 Dünya Atletizm Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
1999 Dünya Atletizm Şampiyonası
Ev sahibi şehir Sevilla, İspanya
Açılış seremonisi 20 Ağustos
Kapanış seremonisi 29 Ağustos
Resmi açılışı yapan İspanya kralı I. Juan Carlos
Ana stadyum Estadio Olímpico de Sevilla

1999 Dünya Atletizm Şampiyonası, 20-29 Ağustos 1999 tarihlerinda İspanya'nın Sevilla şehrinde, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliğinin yönetiminde düzenlenen, dünya atletizm şampiyonalarının yedincisi.

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Pist[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori Altın Gümüş Bronz
100 m
ayrıntılar
 Maurice Greene (USA) 9.80
(CR)
 Bruny Surin (CAN) 9.84
(=NR)
 Dwain Chambers (GBR) 9.97
(PB)
200 m
ayrıntılar
 Maurice Greene (USA) 19.90
(SB)
 Claudinei da Silva (BRA) 20.00
(PB)
 Francis Obikwelu (POR) 20.11
400 m
ayrıntılar
 Michael Johnson (USA) 43.18
(WR)
 Sanderlei Claro Parrela (BRA) 44.29
(AR)
 Alejandro Cárdenas (MEX) 44.31
(NR)
800 m
ayrıntılar
 Wilson Kipketer (DEN) 1:43.30  Hezekiél Sepeng (RSA) 1:43.32  Djabir Saïd-Guerni (ALG) 1:44.18
(NR)
1500 m
ayrıntılar
 Hicham El Guerrouj (MAR) 3:27.65
(CR)
 Noah Ngeny (KEN) 3:28.73
(NR)
 Reyes Estévez (ESP) 3:30.57
(PB)
5000 m
ayrıntılar
 Salah Hissou (MAR) 12:58.13
(CR)
 Benjamin Limo (KEN) 12:58.72  Mohammed Mourhit (BEL) 12:58.80
10.000 m
ayrıntılar
 Haile Gebrselassie (ETH) 27:57.27  Paul Tergat (KEN) 27:58.56  Assefa Mezgebu (ETH) 27:59.15
Maraton
ayrıntılar
 Abel Antón (ESP) 2:13:36  Vincenzo Modica (ITA) 2:14:03  Nobuyuki Sato (JPN) 2:14:07
110 m engelli
ayrıntılar
 Colin Jackson (GBR) 13.04
(SB)
 Anier García (CUB) 13.07
(NR)
 Duane Ross (USA) 13.12
(PB)
400 m engelli
ayrıntılar
 Fabrizio Mori (ITA) 47.72
(WL)
 Stéphane Diagana (FRA) 48.12
(SB)
 Marcel Schelbert (SUI) 48.13
(NR)
3000 m su engelli
ayrıntılar
 Christopher Kosgei (KEN) 8:11.76  Wilson Boit Kipketer (KEN) 8:12.09  Ali Ezzine (MAR) 8.12.73
20 km yürüyüş
ayrıntılar
 İlya Markov (RUS) 1:23:34  Jefferson Pérez (ECU) 1:24:19  Daniel García (MEX) 1:24:31
50 km yürüyüş
ayrıntılar
 Ivano Brugnetti (ITA) 3:47:541
(PB)
 Nikolay Matyuhin (RUS) 3:48:18  Curt Clausen (USA) 3:50:55
4×100 m bayrak
ayrıntılar
 ABD (USA)
Jon Drummond
Tim Montgomery
Brian Lewis
Maurice Greene
37.59
(WL)
 Büyük Britanya (GBR)
Jason Gardener
Darren Campbell
Marlon Devonish
Dwain Chambers
Allyn Condon*
37.73
(AR)
 Brezilya (BRA)
Raphael de Oliveira
Claudinei da Silva
Édson Ribeiro
André da Silva
38.052
(AR)
4×400 m bayrak
ayrıntılar
 Polonya (POL)
Tomasz Czubak
Robert Maćkowiak
Jacek Bocian
Piotr Haczek
Piotr Długosielski*
2:58.913
(SB)
 Jamaika (JAM)
Michael McDonald
Greg Haughton
Danny McFarlane
Davian Clarke
Paston Coke*
Omar Brown*
2:59.34  Güney Afrika (RSA)
Jopie van Oudtshoorn
Hendrick Mokganyetsi
Adriaan Botha
Arnaud Malherbe
3:00.20
(NR)

Saha[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori Altın Gümüş Bronz
Yüksek atlama
ayrıntılar
 Vyaçeslav Voronin (RUS) 2,37
(WL)
 Mark Boswell (CAN) 2,35
(NR)
 Martin Buß (GER) 2,32
Sırıkla atlama
ayrıntılar
 Maksim Tarasov (RUS) 6,02
(CR)
 Dmitri Markov (AUS) 5,90  Aleksandr Averbukh (ISR) 5,80
(NR)
Uzun atlama
ayrıntılar
 Iván Pedroso (CUB) 8,56  Yago Lamela (ESP) 8,40  Gregor Cankar (SLO) 8,36
(SB)
Üç adım atlama
ayrıntılar
 Charles Friedek (GER) 17,59
(WL)
 Rostislav Dimitrov (BUL) 17,49
(PB)
 Jonathan Edwards (GBR) 17,48
Gülle atma
ayrıntılar
 C.J. Hunter (USA) 21,79
(PB)
 Oliver-Sven Buder (GER) 21,42
(SB)
 Oleksandr Bagach (UKR) 21,26
Disk atma
ayrıntılar
 Anthony Washington (USA) 69,08
(CR)
 Jürgen Schult (GER) 68,18
(SB)
 Lars Riedel (GER) 68,09
Cirit atma
ayrıntılar
 Aki Parviainen (FIN) 89,52  Konstadinos Gatsiudis (GRE) 89,18  Jan Železný (CZE) 87,67
Çekiç atma
ayrıntılar
 Karsten Kobs (GER) 80,24  Zsolt Németh (HUN) 79,05  Vladislav Piskunov (UKR) 79,03
Dekatlon
ayrıntılar
 Tomáš Dvořák (CZE) 8744  Dean Macey (GBR) 8556
(PB)
 Chris Huffins (USA) 8547
(SB)

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Pist[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori Altın Gümüş Bronz
100 m
ayrıntılar
 Marion Jones (USA) 10.70
(CR)
 Inger Miller (USA) 10.79  Ekaterini Tanu (GRE) 10.84
200 m
ayrıntılar
 Inger Miller (USA) 21.77
(WL)
 Beverly McDonald (JAM) 22.22
(PB)
 Merlene Frazer (JAM) 22.26
 Andrea Philipp (GER)
400 m
ayrıntılar
 Cathy Freeman (AUS) 49.67
(SB)
 Anja Rücker (GER) 49.74
(PB)
 Lorraine Graham-Fenton (JAM) 49.92
(PB)
800 m
ayrıntılar
 Ludmila Formanová (CZE) 1:56.68  Maria Mutola (MOZ) 1:56.72  Svetlana Masterkova (RUS) 1:56.93
1500 m
ayrıntılar
 Svetlana Masterkova (RUS) 3:59.53
(SB)
 Regina Jacobs (USA) 4:00.35
(PB)
 Kutre Dulecha (ETH) 4:00.96
(SB)
5000 m
ayrıntılar
 Gabriela Szabo (ROU) 14:41.82
(CR)
 Zahra Ouaziz (MAR) 14:43.15  Ayelech Worku (ETH) 14:44.22
(PB)
10.000 m
ayrıntılar
 Gete Wami (ETH) 30:24.56
(CR)
 Paula Radcliffe (GBR) 30:27.13
(NR)
 Tegla Loroupe (KEN) 30:32.03
(NR)
Maraton
ayrıntılar
 Jong Song-Ok (PRK) 2:26:59
(NR)
 Ari Ichihashi (JPN) 2:27:02
(PB)
 Lidia Șimon (ROU) 2:27:41
100 m engelli
ayrıntılar
 Gail Devers (USA) 12.37
(WL)
 Gloria Alozie (NGR) 12.44
(AR)
 Ludmila Engquist (SWE) 12.47
(NR)
400 m engelli
ayrıntılar
 Daimí Pernía (CUB) 52.89
(WL)
 Nezha Bidouane (MAR) 52.90
(AR)
 Deon Hemmings (JAM) 53.16
(SB)
20 km yürüyüş
ayrıntılar
 Liu Hongyu (CHN) 1:30:50  Wang Yan (CHN) 1:30:52  Kerry Saxby-Junna (AUS) 1:31:18
(SB)
4×100 m bayrak
ayrıntılar
 Bahamalar (BAH)
Savatheda Fynes
Chandra Sturrup
Pauline Davis-Thompson
Debbie Ferguson
Eldece Clarke-Lewis*
41.92
(WL)
 Fransa (FRA)
Patricia Girard
Muriel Hurtis
Katia Benth
Christine Arron
Fabé Dia*
42.06
(NR)
 Jamaika (JAM)
Aleen Bailey
Merlene Frazer
Beverly McDonald
Peta-Gaye Dowdie
42.15
(SB)
4×400 m bayrak
ayrıntılar
 Rusya (RUS)
Tatyana Çebıkina
Svetlana Gonçarenko
Olga Kotlyarova
Natalya Nazarova
Natalya Şarova*
Yekaterina Bahvalova*
3:21.98
(WL)
 ABD (USA)
Suziann Reid
Maicel Malone-Wallace
Michelle Collins
Jearl Miles Clark
Andrea Anderson*
3:22.09
(SB)
 Almanya (GER)
Anke Feller
Uta Rohländer
Anja Rücker
Grit Breuer
Anja Knippel*
3:22.43
(SB)

Saha[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori Altın Gümüş Bronz
Yüksek atlama
ayrıntılar
 İnha Babakova (UKR) 1,99  Yelena Yelesina (RUS) 1,99  Svetlana Lapina (RUS) 1,99
(PB)
Sırıkla atlama
ayrıntılar
 Stacy Dragila (USA) 4,60
(WR)
 Anjela Balahonova (UKR) 4,55
(AR)
 Tatyana Grigoryeva (AUS) 4,45
Uzun atlama
ayrıntılar
 Niurka Montalvo (ESP) 7,06
(NR)
 Fiona May (ITA) 6,94  Marion Jones (USA) 6,83
Üç adım atlama
ayrıntılar
 Paraskevi Tsiamita (GRE) 14,88  Yamilé Aldama (CUB) 14,61  Olga Vasdeki (GRE) 14,61
Gülle atma
ayrıntılar
 Astrid Kumbernuss (GER) 19,85
(SB)
 Nadine Kleinert (GER) 19,61
(PB)
 Svetlana Krivelyova (RUS) 19,43
Disk atma
ayrıntılar
 Franka Dietzsch (GER) 68,14  Anastasia Kelesidu (GRE) 66,05  Nicoleta Grasu (ROU) 65.35
Çekiç atma
ayrıntılar
 Mihaela Melinte (ROU) 75,20  Olga Kuzenkova (RUS) 72,56  Lisa Misipeka (ASA) 66,06
Cirit atma
ayrıntılar
 Mirela Manjani (GRE) 67,09
(PB)
 Tatyana Şikolenko (RUS) 66,37
(PB)
 Trine Hattestad (NOR) 66,06
Heptatlon
ayrıntılar
 Eunice Barber (FRA) 6861
(PB)
 Denise Lewis (GBR) 6724  Ghada Shouaa (SYR) 6500

Madalya tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

  *   Ev sahibi ülke ( İspanya)

SıraÜlkeAltınGümüşBronzToplam
1 ABD (USA)103417
2 Rusya (RUS)54312
3 Almanya (GER)44412
4 Yunanistan (GRE)2226
5 Fas (MAR)2215
6 Küba (CUB)2204
 İtalya (ITA)2204
8 İspanya (ESP)*2114
9 Etiyopya (ETH)2035
10 Romanya (ROU)2024
11 Çekya (CZE)2013
12 Büyük Britanya (GBR)1427
13 Kenya (KEN)1416
14 Fransa (FRA)1203
15 Ukrayna (UKR)1124
 Avustralya (AUS)1124
17 Çin (CHN)1102
18 Polonya (POL)1001
 Finlandiya (FIN)1001
 Kuzey Kore (PRK)1001
 Bahamalar (BAH)1001
 Danimarka (DEN)1001
23 Jamaika (JAM)0246
24 Brezilya (BRA)0213
25 Kanada (CAN)0202
26 Japonya (JPN)0112
 Nijerya (NGR)0112
 Güney Afrika (SAF)0112
29 Ekvador (ECU)0101
 Bulgaristan (BUL)0101
 Macaristan (HUN)0101
 Mozambik (MOZ)0101
33 Meksika (MEX)0022
34 Norveç (NOR)0011
 Cezayir (ALG)0011
 İsrail (ISR)0011
 Belçika (BEL)0011
 Slovenya (SLO)0011
 Suriye (SYR)0011
 İsveç (SWE)0011
 Amerikan Samoası (ASA)0011
  İsviçre (SUI)0011
Toplam (42 ülke)464647139
Kaynak: [1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]