1997 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

IAAF Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nın altıncısı Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Palais Omnisports de Paris-Bercy'de 7 Mart ve 9 Mart 1997 tarihleri arasında düzenlendi.
Bayanların sırıkla yüksek atlamayla tanıştığı ilk atletizm şampiyonasıdır.

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

1993 | 1995 | 1997 | 1999 |2001|

Disiplin: Altın: Gümüş: Bronz:
60 m Charalambos Papadias
 Yunanistan
6.50 UR Michael Green
 Jamaika
6.51 Davidson Ezinwa
 Nijerya
6.52 KR
200 m Kevin Little
Amerika Birleşik Devletleri ABD
20.40 ŞR Iván García
 Küba
20.46 KR Francis Obikwelu
 Nijerya
21.10
400 m Sunday Bada
 Nijerya
45.51 AR Jamie Baulch
 Birleşik Krallık
45.62 Shunji Karube
 Japonya
45.76 AR
800 m Wilson Kipketer
 Danimarka
1:42.67 DR Mahjoub Haida
 Fas
1:45.76 UR Rich Kenah
Amerika Birleşik Devletleri ABD
1:46.16 KR
1500 m Hicham El Guerrouj
 Fas
3:35.31 ŞR Rüdiger Stenzel
 Almanya
3:37.24 William Tanui
 Kenya
3:37.48
3000 m Haile Gebrselassie
 Etiyopya
7:34.71 ŞR Paul Bitok
 Kenya
7:38.84 Ismaïl Sghyr
 Fas
7:40.01
60 m Engelli Anier García
 Küba
7.48 =ŞR Colin Jackson
 Birleşik Krallık
7.49 Tony Dees
Amerika Birleşik Devletleri ABD
7.50
Yüksek Atlama Charles Austin
Amerika Birleşik Devletleri ABD
2.35 Lambros Papakostas
 Yunanistan
2.32 Dragutin Topic
 Yugoslavya
2.32
Sırıkla Yüksek Atlama Igor Potapovich
 Kazakistan
5.90 =AR Lawrence Johnson
Amerika Birleşik Devletleri ABD
5.85 Maksim Tarasov
 Rusya
5.80
Uzun Atlama Iván Pedroso
 Küba
8.51 =ŞR Kirill Sosunov
 Rusya
8.41 KR Joe Greene
Amerika Birleşik Devletleri ABD
8.41 KR
Üç Adım Atlama Yoel García
 Küba
17.30 Aliecer Urrutia
 Küba
17.27 Aleksandr Aseledchenko
 Rusya
17.22 KR
Gülle Atma Yuriy Bilonog
 Ukrayna
21.02 Aleksandr Bagach
 Ukrayna
20.94 John Godina
Amerika Birleşik Devletleri ABD
20.87
4 x 400 m Bayrak Amerika Birleşik Devletleri ABD
Jason Rouser
Mark Everett
Sean Maye
Deon Minor
3:04.93  Jamaika
Linval Laird
Michael McDonald
Dinsdale Morgan
Gregory Haughton
3:08.11  Fransa
Pierre Marie Hilaire
Rodrigue Nordin
Loïc Lerouge
Fred Mango
3:09.68
Heptatlon Robert Zmelik
 Çek Cumhuriyeti
6228 Erki Nool
 Estonya
6213 KR Jon Árnar Magnússon
 İzlanda
6145 UR

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1993 | 1995 | 1997 |1999 |2001|

Disiplin: Altın: Gümüş: Bronz:
60 m Gail Devers
Amerika Birleşik Devletleri ABD
7.06 Chandra Sturrup
Bahamalar Bahamalar
7.15 Frederique Bangue
 Fransa
7.17
200 m Ekaterini Koffa
 Yunanistan
22.76 UR Juliet Cuthbert
 Jamaika
22.77 Svetlana Goncharenko
 Rusya
22.85
400 m Jearl Miles-Clark
Amerika Birleşik Devletleri ABD
50.96 SEİ Sandie Richards
 Jamaika
51.17 KR Helena Fuchsová
 Çek Cumhuriyeti
52.04 KR
800 m Maria Mutola
 Mozambik
1:58.96 Natalya Dukhnova
 Beyaz Rusya
1:59.31 UR Joetta Clark
Amerika Birleşik Devletleri ABD
1:59.82 KR
1500 m Yekaterina Podkopayeva
 Rusya
4:05.19 KR Mary Slaney
Amerika Birleşik Devletleri ABD
4:05.22 Patricia Djate-Taillard
 Fransa
4:06.16 UR
3000 m Gabriela Szabo
 Romanya
8:45.75 Sonia O'Sullivan
 İrlanda
8:46.19 UR Fernanda Ribeiro
 Portekiz
8:49.79
60 m Engelli Michelle Freeman
 Jamaika
7.82 =ŞR Gillian Russell
 Jamaika
7.84 KR Cheryl Dickey
Amerika Birleşik Devletleri ABD
7.84 KR
Yüksek Atlama Stefka Kostadinova
 Bulgaristan
2.02 Inga Babakova
 Ukrayna
2.00 =UR Hanne Haugland
 Norveç
2.00 =UR
Sırıkla Yüksek Atlama Stacy Dragila
Amerika Birleşik Devletleri ABD
4.40 =DR Emma George
 Avustralya
4.35 Weiyan Cai
 Çin Halk Cumhuriyeti
4.35 AR
Uzun Atlama Fiona May
 İtalya
6.86 UR Chioma Ajunwa
 Nijerya
6.80 Agata Karczmarek
 Polonya
6.71 KR
Üç Adım Atlama Inna Lasovskaya
 Rusya
15.01 SEİ Ashia Hansen
 Birleşik Krallık
14.70 UR Šárka Kašpárková
 Çek Cumhuriyeti
14.66 UR
Gülle Atma Vita Pavlysh
 Ukrayna
20.00 Astrid Kumbernuss
 Almanya
19.92 Irina Korzhanenko
 Rusya
19.49 KR
4 x 400 m Bayrak  Rusya
Tatyana Chebykina
Svetlana Goncharenko
Olga Kotlyarova
Tatyana Alekseyeva
3:26.84 DR Amerika Birleşik Devletleri ABD
Shanelle Porter
Natasha Kaiser-Brown
Anita Howard
Jearl Miles-Clark
3:27.66 AR  Almanya
Anja Rucker
Anke Feller
Heike Meissner
Grit Breuer
3:28.39
Pentatlon Sabine Braun
 Almanya
4780 Mona Steigauf
 Almanya
4681 KR Kym Carter
Amerika Birleşik Devletleri ABD
4627

Açıklamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • DR : Dünya rekoru
  • AR : Alan rekoru
  • ŞR : Şampiyona rekoru
  • UR : Ulusal rekor
  • AvR : Avrupa rekoru
  • KR : Kişisel rekoru
  • SEİ : Sezonun en iyi derecesi
  • yd. : yarış dışı
  • b. : bırakma

Madalya tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya tablosu
Sıra Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1 Amerika Birleşik Devletleri ABD 6 3 7 16
2  Küba 3 2 0 5
3  Rusya 3 1 4 8
4  Ukrayna 2 2 0 4
5  Yunanistan 2 1 0 3
6  Almanya 1 3 1 5
7  Nijerya 1 1 2 4
8  Fas 1 1 1 3
9  Çek Cumhuriyeti 1 0 2 3
10  Bulgaristan 1 0 0 1
 Danimarka 1 0 0 1
 Etiyopya 1 0 0 1
 Mozambik 1 0 0 1
 Kazakistan 1 0 0 1
 Romanya 1 0 0 1
16  Birleşik Krallık 0 3 0 3
17  Kenya 0 1 1 2
18  Avustralya 0 1 0 1
Bahamalar Bahamalar 0 1 0 1
 Belçika 0 1 0 1
 Estonya 0 1 0 1
 İrlanda 0 1 0 1
23  Fransa 0 0 4 4
24  İzlanda 0 0 1 1
 Japonya 0 0 1 1
 Norveç 0 0 1 1
 Polonya 0 0 1 1
 Portekiz 0 0 1 1
 Çin Halk Cumhuriyeti 0 0 1 1
 Yugoslavya 0 0 1 1


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]