1999-2000 UEFA Kupası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

UEFA Kupası 1999-2000 sezonunun şampiyonu Galatasaray olmuştur. 17 Mayıs 2000 tarihinde oynanan final maçında Arsenal ile karşılaşan kulüp, 0-0 tamamlanan maçın sonrası rakibini penaltı atışlarıyla 4-1 yenerek kupayı kazanmıştır.

Ön Eleme Turu[değiştir | kaynağı değiştir]

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
FC Shakhtar Donetsk Ukrayna 4-3 Makedonya Cumhuriyeti FK Sileks Kratovo 3-1 1-2
HJK Helsinki Finlandiya 2-1 Ermenistan FC Shirak 2-0 0-1
Lokomotiv Tiflis Gürcistan 2-1 Kuzey İrlanda Linfield FC 1-0 1-1
FC Sheriff Tiraspol Moldova 1-1 Çek Cumhuriyeti SK Sigma Olomouc 1-1 0-0
Ararat Erivan Ermenistan 1-4 İsrail Hapoel Tel Aviv 0-2 1-2
Neftçi Bakü Azerbaycan 2-4 Sırbistan-Karadağ Kızılyıldız 2-3 0-1
KS Vllaznia Arnavutluk 1-3 Slovakya FC Spartak Trnava 1-1 0-2
FC BATE Beyaz Rusya 1-12 Rusya Lokomotiv Moskova 1-7 0-5
FC Levadia Tallinn Estonya 2-9 Gürcistan FC Torpedo Kutaisi 0-5 2-4
FHK Liepajas Metalurgs Letonya 4-5 Polonya Lech Poznan 3-2 1-3
ND Gorica Slovenya 2-1 Galler Inter CableTel AFC 2-0 0-1
FK Vojvodina Sırbistan-Karadağ 5-1 Macaristan Újpest FC 4-0 1-1
JK Viljandi Tulevik Estonya 0-5 Belçika Club Brugge 0-3 0-2
FC Belshyna Babruisk Beyaz Rusya 1-8 Kıbrıs Cumhuriyeti AC Omonia 1-5 0-3
FC Kryvbas Kryvyi Rih Ukrayna 5-0 Azerbaycan FK Shamkir 3-0 2-0
KÍ Klaksvík Faroe Adaları 0-9 Avusturya Grazer AK 0-5 0-4
FK Riga Letonya 0-5 İsveç Helsingborgs IF 0-0 0-5
VPS Finlandiya 1-3 İskoçya St Johnstone FC 1-1 0-2
FK Inter Bratislava Slovakya 5-1 Arnavutluk KS Bylis 3-1 2-0
F.K. Bodø/Glimt Norveç 3-1 Lihtenştayn FC Vaduz 1-0 2-1
Viking F.K. Norveç 18-0 Andorra Principat 7-0 11-0
Maccabi Tel Aviv FC İsrail 4-3 Litvanya FBK Kaunas 3-1 1-2
Steaua Bucuresti Romanya 7-1 Estonya Levadia Maardu 3-0 4-1
Lyngby BK Danimarka 7-0 Malta Birkirkara FC 7-0 0-0
Ankaragücü Türkiye 3-0 Faroe Adaları B36 Tórshavn 1-0 2-0
Sliema Wanderers FC Malta 0-4 İsviçre FC Zürih 0-3 0-1
Grasshoppers İsviçre 8-0 İrlanda Bray Wanderers A.FC 4-0 4-0
IFK Göteborg İsveç 3-1 İrlanda Cork City FC 3-0 0-1
FC Mondercange Lüksemburg 2-13 Romanya Dinamo Bükreş 2-6 0-7
FK Vardar Makedonya Cumhuriyeti 0-9 Polonya Legia Varşova 0-5 0-4
APOEL FC Kıbrıs Cumhuriyeti 0-2 Bulgaristan Levski Sofya 0-0 0-2
Anderlecht Belçika 9-1 İzlanda Leiftur Ólafsfjörður 6-1 3-0
Olimpija Ljubljana Slovenya 3-3 Litvanya FK Šiauliai 1-1 2-2
Hajduk Split Hırvatistan 6-1 Lüksemburg F91 Dudelange 5-0 1-1
Cwmbran Town FC Galler 0-10 İskoçya Celtic FC 0-6 0-4
Portadown FC Kuzey İrlanda 0-8 Bulgaristan CSKA Sofya 0-3 0-5
Ferencvárosi TC Macaristan 4-2 Moldova Constructorul Kişinev 3-1 1-1
KR Reykjavík İzlanda 1-2 İskoçya Kilmarnock FC 1-0 0-2(uzt.)

1. Tur[değiştir | kaynağı değiştir]

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
Steaua Bükreş Romanya 5-2 Avusturya LASK Linz 2-0 3-2
VfL Wolfsburg Almanya 3-2 Macaristan Debreceni VSC 2-0 1-2
Red Star Belgrade Sırbistan-Karadağ 2-3 Fransa Montpellier HSC 0-1 2-2
Udinese Calcio İtalya 3-1 Danimarka Aalborg Boldspilklub 1-0 2-1
Stabæk Norveç 1-2 İspanya Deportivo de La Coruña 1-0 0-2
FK Partizan Sırbistan-Karadağ 1-4 İngiltere Leeds United 1-3 0-1
HJK Helsinki Finlandiya 1-6 Fransa Olympique Lyon 0-1 1-5
Atlético Madrid İspanya 3-1 Türkiye Ankaragücü 3-0 0-1
MTK Budapeşte Macaristan 2-0 Türkiye Fenerbahçe 0-0 2-0
Anderlecht Belçika 6-1 Slovenya Olimpija Ljubljana 3-1 3-0
Roda JC Hollanda 5-1 Ukrayna FC Shakhtar Donetsk 2-0 3-1
F.K. Bodø/Glimt Norveç 1-6 Almanya Werder Bremen 0-5 1-1
Viking F.K. Norveç 3-1 Portekiz Sporting Lizbon 3-0 0-1
Maccabi Tel Aviv İsrail 3-4 Fransa RC Lens 2-2 1-2
1. FC Kaiserslautern Almanya 5-0 İskoçya Kilmarnock FC 3-0 2-0
Helsingborgs IF İsveç (p)2-2 Ukrayna FC Karpaty Lviv 1-1 1-1
Lech Poznań Polonya 1-2 İsveç IFK Göteborg 1-2 0-0
FK Teplice Çek Cumhuriyeti 4-2 Macaristan Ferencvárosi TC 3-1 1-1
CSKA Sofya Bulgaristan 2-4 İngiltere Newcastle United FC 0-2 2-2
ND Gorica Slovenya 0-3 Yunanistan Panathinaikos 0-1 0-2
Amica Wronki Polonya 5-4 Danimarka Brøndby IF 2-0 3-4
SC Beira-Mar Portekiz 1-2 Hollanda Vitesse Arnhem 1-2 0-0
Grazer AK Avusturya 4-2 Slovakya FC Spartak Trnava 3-0 1-2
Hajduk Split Hırvatistan 0-3 Bulgaristan Levski Sofya 0-0 0-3
Celtic FC İskoçya 3-0 İsrail Hapoel Tel Aviv 2-0 1-0
Lausanne Sports İsviçre 3-6 İspanya Celta Vigo 3-2 0-4
Ionikos Yunanistan 1-4 Fransa Nantes 1-3 0-1
Aris FC Yunanistan 3-2 İsviçre Servette FC 1-1 2-1
AS Monaco Fransa 6-3 İskoçya St Johnstone FC 3-0 3-3
FK Inter Bratislava Slovakya 3-1 Avusturya SK Rapid Wien 1-0 2-1
Lyngby Boldklub Danimarka 1-5 Rusya Lokomotiv Moskova 1-2 0-3
Skonto Riga Letonya 1-2 Polonya Widzew Łódź 1-0 0-2
A.S. Roma İtalya 7-1 Portekiz Vitória FC 7-0 0-1
Parma FC İtalya 6-2 Ukrayna FC Kryvbas Kryvyi Rih 3-2 3-0
Hapoel Haifa FC İsrail 5-5 Belçika Club Brugge 3-1 2-4
FC Torpedo Kutaisi Gürcistan 1-7 Yunanistan AEK Atina 0-1 1-6
AC Omonia Kıbrıs Cumhuriyeti 2-10 İtalya Juventus FC 2-5 0-5
West Ham United FC İngiltere 6-1 Hırvatistan NK Osijek 3-0 3-1
FK Vojvodina Sırbistan-Karadağ 2-3 Çek Cumhuriyeti SK Slavia Prag 0-0 2-3
SK Sigma Olomouc Çek Cumhuriyeti 1-3 İspanya RCD Mallorca 1-3 0-0
SL Benfica Portekiz 2-1 Romanya Dinamo Bucureşti 0-1 2-0
Ajax Hollanda 9-2 Slovakya FK Dukla Banská Bystrica 6-1 3-1
Tottenham Hotspur FC İngiltere 3-0 Moldova FC Zimbru Kişinev 3-0 0-0
FC Zenit Saint Petersburg Rusya 2-5 İtalya Bologna 0-3 2-2
Anorthosis Famagusta Kıbrıs Cumhuriyeti 1-2 Polonya Legia Varşova 1-0 0-2
Lokomotiv Tiflis Gürcistan 0-9 Yunanistan PAOK FC 0-7 0-2
AB Copenhagen Danimarka 1-3 İsviçre Grasshoppers 0-2 1-1
FC Zürih İsviçre 5-3 Belçika Lierse S.K. 1-0 4-3

2. Tur[değiştir | kaynağı değiştir]

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
Aris FC Yunanistan 2-4 İspanya Celta Vigo 2-2 0-2
Udinese Calcio İtalya 2-1 Polonya Legia Varşova 1-0 1-1
Deportivo de La Coruña İspanya 5-1 Fransa Montpellier HSC 3-1 2-0
Widzew Łódź Polonya 1-3 Fransa AS Monaco 1-1 0-2
MTK Budapeşte Macaristan 2-2 Yunanistan AEK Atina 2-1 0-1
Roda JC Hollanda 0-1 Almanya VfL Wolfsburg 0-0 0-1
Anderlecht Belçika 2-4 İtalya Bologna 2-1 0-3
PAOK FC Yunanistan 3-3(p) Portekiz SL Benfica 1-2 2-1
FK Inter Bratislava Slovakya 0-7 Fransa Nantes 0-3 0-4
Atlético Madrid İspanya 5-1 Polonya Amica Wronki 1-0 4-1
Parma FC İtalya 4-1 İsveç Helsingborgs IF 1-0 3-1
Grazer AK Avusturya 2-2 Yunanistan Panathinaikos 2-1 0-1
Steaua Bükreş Romanya 2-0 İngiltere West Ham United FC 2-0 0-0
Levski Sofya Bulgaristan 2-4 İtalya Juventus FC 1-3 1-1
Leeds United İngiltere 7-1 Rusya Lokomotiv Moskova 4-1 3-0
Hapoel Haifa FC İsrail 1-3 Hollanda Ajax 0-3 1-0
SK Slavia Prag Çek Cumhuriyeti 3-2 İsviçre Grasshoppers 3-1 0-1
FC Zürih İsviçre 2-5 İngiltere Newcastle United FC 1-2 1-3
Werder Bremen Almanya 2-2 Norveç Viking F.K. 0-0 2-2
FK Teplice Çek Cumhuriyeti 1-5 İspanya RCD Mallorca 1-2 0-3
IFK Göteborg İsveç 0-3 İtalya A.S. Roma 0-2 0-1
Olympique Lyon Fransa 2-0 İskoçya Celtic FC 1-0 1-0
RC Lens Fransa 5-2 Hollanda Vitesse Arnhem 4-1 1-1
Tottenham Hotspur FC İngiltere 1-2 Almanya 1. FC Kaiserslautern 1-0 0-2

3. Tur[değiştir | kaynağı değiştir]

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
Ajax Hollanda 0-3 İspanya RCD Mallorca 0-1 0-2
AEK Atina Yunanistan 2-3 Fransa AS Monaco FC 2-2 0-1
Rangers FC İskoçya 2-2(p) Almanya Borussia Dortmund 2-0 0-2
Bologna İtalya 2-3 Türkiye Galatasaray 1-1 1-2
A.S. Roma İtalya 1-0 İngiltere Newcastle United FC 1-0 0-0
Spartak Moskova Rusya 2-2 İngiltere Leeds United 2-1 0-1
SK Slavia Prag Çek Cumhuriyeti 5-2 Romanya Steaua Bükreş 4-1 1-1
Udinese Calcio İtalya 2-2 Almanya Bayer Leverkusen 0-1 2-1
Arsenal FC İngiltere 6-3 Fransa Nantes 3-0 3-3
Deportivo de La Coruña İspanya 5-3 Yunanistan Panathinaikos 4-2 1-1
Parma FC İtalya 5-4 Avusturya SK Sturm Graz 2-1 3-3(uzt.)
Olympique Lyon Fransa 3-4 Almanya Werder Bremen 3-0 0-4
Olympiakos CFP Yunanistan 3-4 İtalya Juventus FC 1-3 2-1
Celta Vigo İspanya 8-1 Portekiz SL Benfica 7-0 1-1
VfL Wolfsburg Almanya 3-5 İspanya Atlético Madrid 2-3 1-2
RC Lens Fransa 5-3 Almanya 1. FC Kaiserslautern 1-2 4-1

4. Tur[değiştir | kaynağı değiştir]

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
RCD Mallorca İspanya 4-2 Fransa AS Monaco FC 4-1 0-1
Borussia Dortmund Almanya 0-2 Türkiye Galatasaray 0-2 0-0
A.S. Roma İtalya 0-1 İngiltere Leeds United 0-0 0-1
SK Slavia Prag Çek Cumhuriyeti 2-2 İtalya Udinese Calcio 1-0 1-2
Arsenal FC İngiltere 6-3 İspanya Deportivo de La Coruña 5-1 1-2
Parma FC İtalya 2-3 Almanya Werder Bremen 1-0 1-3
Juventus FC İtalya 1-4 İspanya Celta Vigo 1-0 0-4
Atlético Madrid İspanya 4-6 Fransa RC Lens 2-2 2-4

Çeyrek Final[değiştir | kaynağı değiştir]

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
RCD Mallorca İspanya 2-6 Türkiye Galatasaray 1-4 1-2
Leeds United İngiltere 4-2 Çek Cumhuriyeti SK Slavia Prag 3-0 1-2
Arsenal FC İngiltere 6-2 Almanya Werder Bremen 2-0 4-2
Celta Vigo İspanya 1-2 Fransa RC Lens 0-0 1-2

Yarı Final[değiştir | kaynağı değiştir]

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
Galatasaray Türkiye 4-2 İngiltere Leeds United 2-0 2-2
Arsenal FC İngiltere 3-1 Fransa RC Lens 1-0 2-1

Final[değiştir | kaynağı değiştir]

17 Mayıs 2000
20:45
Galatasaray Türkiye 0–0
(Uz. sonucu)
İngiltere Arsenal Parken Stadyumu, Kopenhag
Seyirci: 38,919
Hakem: Antonio López Nieto (İspanya)
Rapor
  Penaltılar  
Ergün Penbe Attı
Şükür Attı
Davala Attı
Popescu Attı
4–1 Atamadı Šuker
Attı Parlour
Atamadı Vieira

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]