1982-83 UEFA Kupası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
1982-1983 UEFA Kupası
Tarih 8 Eylül 1982 - 18 Mayıs 1983
Final durumu
Şampiyon Belçika RSC Anderlecht (1. kez)
İkinci Portekiz SL Benfica
Turnuva istatistikleri
Gol kralı Fransa Alain Giresse (Bordeaux)
Belçika Erwin Vandenbergh (Anderlecht)
(7 gol)
1981-82
1983-84

UEFA Kupası 1982-1983 sezonunda Belçika takımı RSC Anderlecht, finalde Portekiz takımı SL Benfica'yı iki maç sonucunda toplamda 2-1 üstünlükle UEFA Kupası'nı müzesine götürdü.

Birinci tur[değiştir | kaynağı değiştir]

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
1. FC Kaiserslautern Batı Almanya 6-0 Türkiye Trabzonspor 3-0 3-0
AS Roma İtalya 4-3 İngiltere Ipswich Town FC 3-0 1-3
AEK Yunanistan 0-6 Batı Almanya 1. FC Koln 0-1 0-5
AS Saint-Etienne Fransa 4-1 Macaristan Tatabányai Bányász SC 4-1 0-0
Borussia Dortmund Batı Almanya 0-2 İskoçya Rangers FC 0-0 0-2
Dundee United İskoçya 3-1 Hollanda PSV 1-1 2-0
FC Utrecht Hollanda 0-3 Portekiz Porto 0-1 0-2
Bohemians CKD Praha Çekoslovakya 7-1 Avusturya FC Admira/Wacker 5-0 2-1
FC Carl Zeiss Jena Doğu Almanya 3-6 Fransa Bordeaux 3-1 0-5
Dinamo Tbilisi Sovyetler Birliği 2-2 (d) İtalya SSC Napoli 2-1 0-1
FC Progres Niedercorn Lüksemburg 0-4 İsviçre Servette FC 0-1 0-3
Spartak Moscow Sovyetler Birliği 8-4 İngiltere Arsenal FC 3-2 5-2
FC Universitatea Craiova Romanya 3-2 İtalya ACF Fiorentina 3-1 0-1
FC Vorwärts Frankfurt Doğu Almanya 3-3 (d) Batı Almanya SV Werder Bremen 1-3 2-0
Ferencvarosi TC Macaristan 3-2 İspanya Athletic Bilbao 2-1 1-1
Glentoran FC Kuzey İrlanda 1-4 Çekoslovakya Banik Ostrava 1-3 0-1
Grazer AK Avusturya 1-4 Romanya Corvinul Hunedoara 1-1 0-3
HFC Haarlem Hollanda 5-4 Belçika KAA Gent 2-1 3-3
Fram İzlanda 0-7 İrlanda Shamrock Rovers FC 0-3 0-4
Lyngby Danimarka 3-4 İsveç IK Brage 1-2 2-2
Manchester United FC İngiltere 1-2 İspanya Valencia CF 0-0 1-2
PAOK Yunanistan (d) 2-2 Fransa FC Sochaux-Montbeliard 1-0 1-2(uz.)
Pezoporikos Larnaca FC Kıbrıs Cumhuriyeti 2-3 İsviçre FC Zurich 2-2 0-1
PFK Slaviya Sofiya Bulgaristan 4-6 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti FK Sarajevo 2-2 2-4
RSC Anderlecht Belçika 6-1 Finlandiya KPT Kuopio 3-0 3-1
Sevilla FC İspanya 6-1 Bulgaristan Levski Sofya 3-1 3-0
SL Benfica Portekiz 4-2 İspanya Real Betis 2-1 2-1
Slask Wroclaw Polonya 3-2 Sovyetler Birliği Dinamo Moskva 2-2 1-0
Southampton FC İngiltere 2-2 (d) İsveç IFK Norrköping 2-2 0-0
Stal Mielec Polonya 1-1 (d) Belçika KSC Lokeren 1-1 0-0
Viking FK Norveç (d) 3-3 Doğu Almanya Lokomotive Leipzig 1-0 2-3
Zurrieq Malta 1-8 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Hajduk Split 1-4 0-4

İkinci tur[değiştir | kaynağı değiştir]

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
AS Roma İtalya (p)1-1 İsveç IFK Norrköping 1-0 0-1
AS Saint-Etienne Fransa 0-4 Çekoslovakya Bohemians CKD Praha 0-0 0-4
Corvinul Hunedoara Romanya 4-8 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti FK Sarajevo 4-4 0-4
Spartak Moscow Sovyetler Birliği 5-1 Hollanda HFC Haarlem 2-0 3-1
Ferencvarosi TC Macaristan 1-2 İsviçre FC Zurich 1-1 0-1
Hajduk Split Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti 4-5 Fransa Bordeaux 4-1 0-4
SSC Napoli İtalya 1-4 Batı Almanya 1. FC Kaiserslautern 1-2 0-2
PAOK Yunanistan 2-4 İspanya Sevilla FC 2-0 0-4
RSC Anderlecht Belçika 6-3 Portekiz Porto 4-0 2-3
Rangers FC İskoçya 2-6 Batı Almanya 1. FC Koln 2-1 0-5
Shamrock Rovers FC İrlanda 0-5 Romanya FC Universitatea Craiova 0-2 0-3
SL Benfica Portekiz 4-1 Belçika KSC Lokeren 2-0 2-1
Slask Wroclaw Polonya 1-7 İsviçre Servette FC 0-2 1-5
Valencia CF İspanya 1-0 Çekoslovakya Banik Ostrava 1-0 0-0
Viking FK Norveç 1-3 İskoçya Dundee United 1-3 0-0
SV Werder Bremen Batı Almanya 8-2 İsveç IK Brage 2-0 6-2

Üçüncü tur[değiştir | kaynağı değiştir]

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
1. FC Koln Batı Almanya 1-2 İtalya AS Roma 1-0 0-2
Dundee United İskoçya 3-2 Batı Almanya SV Werder Bremen 2-1 1-1
Bordeaux Fransa 1-2 Romanya FC Universitatea Craiova 1-0 0-2(uz.)
Spartak Moscow Sovyetler Birliği 0-2 İspanya Valencia CF 0-0 0-2
FC Zurich İsviçre 1-5 Portekiz SL Benfica 1-1 0-4
RSC Anderlecht Belçika 6-2 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti FK Sarajevo 6-1 0-1
Servette FC İsviçre 3-4 Çekoslovakya Bohemians CKD Praha 2-2 1-2
Sevilla FC İspanya 1-4 Batı Almanya 1. FC Kaiserslautern 1-0 0-4

Çeyrek Final[değiştir | kaynağı değiştir]

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
1. FC Kaiserslautern Batı Almanya 3-3 (d) Romanya FC Universitatea Craiova 3-2 0-1
AS Roma İtalya 2-3 Portekiz SL Benfica 1-2 1-1
Bohemians CKD Praha Çekoslovakya 1-0 İskoçya Dundee United 1-0 0-0
Valencia CF İspanya 2-5 Belçika RSC Anderlecht 1-2 1-3

Yarı Final[değiştir | kaynağı değiştir]

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
Bohemians CKD Praha Çekoslovakya 1-4 Belçika RSC Anderlecht 0-1 1-3
SL Benfica Portekiz (d)1-1 Romanya FC Universitatea Craiova 0-0 1-1

Final[değiştir | kaynağı değiştir]

1. takım   Toplam skor   2. takım   1. maç     2. maç  
RSC Anderlecht Belçika 2-1 Portekiz SL Benfica 1-0 1-1

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]