Üç adım atlama

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Atletizm
Üç adım atlama
Willie Banks Jr. in Seoul 1988.jpg
Erkek rekorları
Dünya Jonathan Edwards 18.29 (1995)
Olimpiyat Kenny Harrison 18.09 (1996)
Kadın rekorları
Dünya Inessa Kravets 15.50 (1995)
Olimpiyat Françoise Mbango 15.39 (2008)
International University Sports Federation - Gwangju 2015 - Men's Triple Jump Final, Dmitrii SOROKIN (RUS 17.29) wins Gold.

3 adım atlama, atletizmin bir dalıdır. Yeterince hızlanabilmek ve 10 santimetrelik sıçrama tahtasından, olabildiğince uzağa fırlayabilmek gerekir. Üç adım atlamanın, adından da anlaşılacağı gibi, üç aşaması vardır. Atletin yükseldiği ayağının üstüne düştüğü ilk adım; ağırlığını öbür ayağına kaydırdığı ikinci adım ve atlayış.

Olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzun atlama ve üç adım atlamada sporcular belli bir yol boyunca koşarlar ve yolun sonunda atlayışlarını yaparlar. Bununla beraber triple atlamada ise sporcular tek ayakları üzerinde sıçrar, adım atar ve zıplarlar. Böylece başarılı şekilde bir atlama yapmış olurlar. Her olayda bir sporcunun en iyi performansı dikkate alınır. Üç raunttan sonra en iyi sekiz kalan üs raunda geçer. Daha sonra da onlar kendi arasında elemeler yaparak birinciyi belirlerler.

Beraberlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm beraberlikler sporcuların en iyi ikinci performansı karşılaştırılarak bozulur. Eğer bu işe yaramazsa 2. , 3. …şeklinde devam ederek sonuca ulaşılmaya çalışılır. Eğer yine de beraberlik bozulmazsa ikisi de kazanmış sayılır. Ancak söz konusu olan altın madalya ise ; sporcular beraberlik bozulana dek yarışır. Mesafeler : Bir atletin atladığı sayılan mesafe sporcunun atladığı yere en yakın olan yeri ile atladığı nokta arası uzaklıktır.Eğer mesafe tam sayı değilse en yakın tam sayıya yuvarlanır.

Fauller[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir sporcu atlaması gereken yerden ileride bir yerden atlarsa ya da düşeceği alanın dışına düşerse bu bir faul sayılır. Bu tür hatalar genellikle sporcu dengesini sağlamak için kollarını açtığında olur.

Rüzgâr faktörü[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzun atlama ve üç adım atlamada eğer rüzgârın hızı 2 m/sn.'den (7,2 km/sa.) hızlı eserse kırılan rekorlar resmiyet kazanamaz.

Diğer kurallar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir sporcu atlarken hareketine engel olan bir durumla karşılaşırsa, hakem atlayışı tekrarlatabilir. - Sporcular oyunları bir hakemden izin almadan bırakamaz. - Sporcular oyun sırasında asistanlarından yardım alamaz ; ancak sporcunun herhangi bir sağlık problemi varsa bu kural geçerli değildir. - Bir hakem eğer sporcu atlamayı çok geciktirirse onu cezalandırabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]