Şahan Natali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şahan Natali

Şahan Natali (Ermeni: Շահան Նաթալի, 1884 - 1983), Ermeni Devrimci Federasyonu'nun üyesi ve Nemesis Operasyonu'nun yöneticilerinden biri olan Ermeni yazardır.

1884 yılında Elazığ Hüseynik köyü'nde Hagop Der Hagopyan adıyla doğdu. Boston Üniversitesi'nde eğitim aldı. Şahan Natali Taşnak Partisi'nin Osmanlı ve Azerbaycan yönetiminde Ermeni soykırımını organize eden kişilerin öldürülmesi amacıyla düzenlenen Nemesis Operasyonu'nun kurucu ve yöneticilerinden biridir.

Şahan Natali ilk olarak Nemesis Operasyonu'nun finansal giderlerini karşılayan özel fonda yöneticilik yaptı. Ayrıca Ermeni saldırılarının fikir babalarından biri olarak Ermeni silahlı birliklerinin ayaklanması konusunda ülkesinde öncülük yaptı. 1920 yılında Natali'nin Taşnak Partisi ile ilişkileri bozuldu. Partiden ayrıldıktan sonra çeşitli gazetelerde yazarlık yaptı.

Şahan Natali "Ermeni meselesi" ne dair bir takım eserler kaleme almış "Türkler ve biz", "Ankara'dan görünen Türkçülük" "Aleksondropol anlaşması" adlı kitapları yayınlanmıştır. 1970 - 80 yıllarında Türk diplomatlara karşı gerçekleştirilen saldırıları desteklemiş ve saldırıları yapanlara teşekkür etmiştir. Şaan Natali 1983 yılında Massachusetts eyaletinin (ABD) Watertown şehrinde ölmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • General Andranik and the Armenian Revolutionary Movement‎, by Dr. Antranig Chalabian, 1988, p. 513
  • Encyclopedia of Literature, Vol. 1‎, by Joseph T. Shipley, 2007, p. 62