Bahadır Demir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bahadır Demir, Türk diplomat. ASALA terör örgütünün öldürdüğü ilk iki Türk diplomattan birisi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bahadır Demir, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdikten sonra Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nda göreve başlamıştır.[1]

Diplomatlık görevi ve öldürülüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Yasadışı Ermeni örgütü ASALA tarafından 27 Ocak 1973'te ABD’nin Santa Barbara, Kaliforniya şehrinde öldürüldü. Türkiye Cumhuriyeti Los Angeles konsolosu olarak görev almış ve Santa Barbara'da Başkonsolos Mehmet Baydar ile birlikte ASALA terörüne kurban verilen ilk Türk diplomat şehidi olmuştur.[2] Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Mehmet BAYDAR ve Konsolos Bahadır DEMİR, 78 yaşındaki Amerikan uyruklu ermeni Gurgen (Karakin) Yanikiyan tarafından öldürüldü.

Elinde bulunan Abdülhamit'e ait bir tabloyu Türkiye'ye armağan etmek istediğini bildirerek, Baydar ve Demir'i Santa Barbara'daki Baltimore Oteli'ne davet eden Yanikiyan, iki diplomatı otelde silahla üzerlerine ateş açarak öldürdü. Cinayetten sonra tutuklanan ve müebbet hapis cezasına çarptırılan Yanikiyan, 31 Aralık 1984 tarihinde af ile serbest bırakıldı. Yanikiyan, serbest kaldıktan kısa bir süre sonra öldü.

Türk diplomatlara karşı ilk saldırı olarak nitelenen bu olay, daha sonra bir cinayetler zincirini başlattı. Bahadır Demir ve Mehmet Baydar Zincirlikuyu mezarlığında yan yana yatmaktadırlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]