1983 Brüksel saldırısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
1983 Brüksel saldırısı
Bölge Brüksel, Belçika
Tarih 14 Temmuz 1983
Saldırı türü
Silahlı saldırı
Ölü 1
İşleyenler ASALA

1983 Brüksel saldırısı Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliği İdari Ataşesi Dursun Aksoy'un Ermeni silahlı örgütü ASALA tarafından 14 Temmuz 1983 tarihinde öldürüldüğü silahlı saldırı.[1]

Saldırı[değiştir | kaynağı değiştir]

1944 yılında Isparta'da doğan Dursun Aksoy, 1976'da çalışmaya başladığı Dışişleri Bakanlığı görevi kapsamında 1979 yılında Brüksel Büyükelçiliği İdari Ataşeliğine atandı. 1983 Ekim ayında merkeze dönecek olan Aksoy, 14 Temmuz 1983 tarihinde saat 10.10'da Franklin Roosevelt Bulvarı'ndaki evinin önünde, işe gitmek üzere arabasına bindiği anda ASALA üyesi bir eylemci tarafından vuruldu. Başından ve göğsünden birer kurşun yarası alan Aksoy olay yerinde yaşamını yitirdi.

Saldırıdan sonra United Press International haber ajansına telefon eden bir kişi saldırıyı ASALA adına üslendi.[2] Ardından Paris'te AFP'ye telefon eden bir kişi de saldırıyı ESAK adına üstlendi. BBC, üçüncü bir kişinin ise olayı "Ermeni Devrimci Ordusu" adına üstlendiğini söyledi.

Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Şaziye Aksoy ile evli olan ve Özlem (13), Çiğdem (10) ve Ümit (4) adlarında üç cocuğu olan Dursun Aksoy'un cenazesi, 19 Temmuz günü Brüksel'de yapılan törenin ardından Ankara'ya nakledildi. Ankara'da 21 Temmuz günü yapılan merasim sonrasında memleketi Isparta, İslamköy'e defnedildi.

Suikastı gerçekleştiren kişiyi yakalamak üzere başlatılan soruşturma kapsamında Hollanda makamları, Hüsnü Göl (d. 1959, Siirt) adlı, Ermeni asıllı Türk vatandaşını gözaltına aldı. Hollandalı yetkililerin "yüzde yüzde yakın bir ihtimalle olayın faili olduğunu" söyledikleri Göl, Aralık 1983'te Belçika'ya iade edildi ve kısa süre içinde "delil yetersizliği" gerekçesiyle serbest bırakıldı.

Saldırının 35. yıldönümü olan 14 Temmuz 2018 tarihinde Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliği, saldırının gerçekleştiği Franklin Roosevelt Bulvarı'nda bir anma töreni düzenledi. Törene Türkiye'nin Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Fatih Ceylan, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve diplomatik erkan katıldı. Türkiye'nin Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, anma töreninde yaptığı konuşmada "Dursun Aksoy, 35 yıl önce burada, bir ASALA terör örgütü üyesi tarafından öldürüldü. Ben, aradan 35 yıl geçmesine rağmen halen failleri adalet önüne çıkartılmayan ve aydınlatılamayan bu terör saldırısını şiddetle lanetliyor, Dursun Aksoy'a Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.[3][4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]