1984 Viyana saldırısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

1984 Viyana saldırısı Ermeni silahlı örgütü Ermeni Devrimci Ordusu tarafından 20 Haziran 1984 tarihinde Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği Çalışma Müşavir Vekili Erdoğan Özen'in öldürüldüğü silahlı saldırı.

Saldırı[değiştir | kaynağı değiştir]

20 Haziran 1984 günü sabah 08.40 civarında, Viyana Büyükelçiliği Çalışma Müşavir Vekili Erdoğan Özen'in (d.1934) Büyükelçilik önünde bulunan aracına önceden yerleştirilmiş bomba infilak etti. Araçta bulunan ve yanmış olan cesedin Özen'e ait olduğu beş saat sonra anlaşılabildi.[1]

Patlamanın etkisiyle Büyükelçiliğin camları kırıldı. Ayrıca patlama anında yakında bulunan Avusturyalı bir polis koma halinde hastaneye kaldırıldı, bir başka Avusturyalı kör oldu, iki araç yandı. Kimliği belirsiz bir kişinin Avusturya polisini arayarak Türk Büyükelçiliğinin de patlatılacağını söylemesi üzerine Büyükelçilik boşaltıldı, fakat polisin yaptığı aramada bomba bulunamadı. Saldırıyı Ermeni Devrimci Ordusu üstlendi.

Sonradan yapılan araştırmada, aracın sol arka tekerine yerleştiriken patlayıcının zaman ayarlı olduğu ve Büyükelçiliğin garajına girdiği sırada patlayacak biçimde ayarlandığı tespit edildi. Ancak Özen'in o gün arabasını garaja değil, sokağa park etmesi, bombanın dışarıda patlamasını sağladı.

Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Evli ve iki çocuk babası olan Erdoğan Özen[2], Viyana Büyükelçiliği'nde 1980 yılında başladığı görevini 1 Temmuz 1984'te tamamlayacaktı. Olay günü polis tarafından kaldırılan araba bulunan naaşı iki gün sonra Büyükelçiliğe teslim edildi. 24 Haziran günü Büyükelçilik bahçesinde yapılan ve Viyana'daki Türk toplumunun da katıldığı sade bir törenin ardından Türkiye'ye nakledildi. 26 Haziran günü İzmir'de devlet töreni düzenlendi ve Özen'in naaşı Karşıyaka, Soğukkuyu'daki aile mezarlığına defnedildi. Tören sırasında ve öncesinde, TRT-1 ve TRT-2 tarafından 7 saat boyunca yayınlandı.

Avusturya'nın resmi yayın organı Avusturya Radyo ve Televizyonu'nun (ÖRF) saldırıdan sonra yaptığı yayınlarda fail örgütün savlarına uzunca yer vermesi Türkiye ve Avusturya arasında gerginliğe neden oldu. 24 Haziran'da Viyana Büyükelçiliği'nde yapılan cenaze töreninde ÖRF'nin çekim yapmasına izin verilmedi.

Avusturya polisi katilleri bulmak için yürüttüğü soruşturmadan bir sonuç alınamadığını 27 Temmuz 1984 tarihinde resmen duyurdu.

Saldırıda ağır hasar gören Honda Accord marka araba Avusturya'da Schloss Scharnstein adlı şatodaki özel bir müzede sergilenmektedir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]