1984 Viyana saldırısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

1984 Viyana saldırısı Ermeni silahlı örgütü Ermeni Devrimci Ordusu tarafından 20 Haziran 1984 tarihinde Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği Çalışma Ataşesi Erdoğan Özen'in öldürüldüğü silahlı saldırı.

Erdoğan Özen, 20 Haziran 1984 tarihinde sabah saatlerinde Buyükelçilik önünde otomobiliyle park ettiği sırada otosuna yerleştirilen bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetti. Saldırıda Büyükelçiliği korumakla görevli Avusturyalı bir polis memuru ağır ile yoldan geçen beş kişi de hafif yaralandı. [1] Saldırının ardından Associated Press ajansının Stockholm'deki bürosunu telefonla arayan bir kişi, olayı Ermeni Devrimci Ordusu adına üstlendi.

Viyana'nın en işlek caddelerinden biri olan "PrimEugen"de meydana gelen patlama sırasında elçilik binası ile çevre binaların camları kırıldı ve caddedeki birçok otomobil de hasar gördü. Şiddetli patlama ile parçalanan otomobilde bulunan Erdoğan Özen'in cesedi tanınmaz hale geldi. Bundan dolayı Erdoğan Özen'in kimlik tespiti ancak öğle saatlerinde yapılabildi. 1 ay sonra yurt dışındaki görev süresini tamamlayarak Türkiye'ye dönmeye hazırlanırken hayatını kaybeden Erdoğan Özen evli ve 2 çocuk babasıydı. [2] Saldırıda ağır hasar gören Honda Accord marka araba Avusturya'da Schloss Scharnstein şatosundaki özel bir müzede sergilenmektedir. [3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]