Kemal Arıkan suikastı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kemal Arıkan suikastı
Bölge Los Angeles, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri
Tarih 28 Ocak 1982
Hedef Kemal Arıkan
Saldırı türü
Silahlı saldırı, suikast
Silahlar Tabanca (.357 Magnum) [1]
Ölü 1
İşleyen Hampig Sasunyan, Krikor Saliba [1]
Örgüt(ler) Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları [1]

Kemal Arıkan suikastı, 28 Ocak 1982 tarihinde Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ın Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları üyesi Hampig Sasunyan ve Krikor Saliba tarafından uğradığı suikast sonucu öldürülmesi.[1]

Saldırı yerel saatte 21:30'da meydana gelmiştir. Kemal Arıkan, evinden çıkıp konsolosluğa gitmekteyken kırmızı ışıkta durduğu sırada silahlı iki kişinin saldırısına uğradı. Saldırganlardan biri şoför mahalline diğeri ise yan koltuğa ateş etti. Arıkan, saldırıda ağır yaralandı ve kısa bir süre sonra olay yerinde hayatını kaybetti.

Cinayeti ASALA üstlendi ve Associated Press'in Los angeles'taki bürosuyla kimliği belirsiz kişiler tarafından yapılan görüşmede cinayetin bu örgüt tarafından üstlenildiği belirtildi. Kemal Arıkan'ın öldürülmesinden sonra bir açıklama yapan Los Angeles poliş şefi Dan Cooke olayın Los Angeles'ın batı bölgesinde Türk konsolosluğuna 5 km uzaklıkla meydana geldiğini belirtmiştir. Olayda suçlular delil bırakmazken Kemal Arıkan'ın daha önce kimliği belirsiz kişilerce tehdit edilmesi nedeniyle ailesini Avusturya'ya göndermesinden dolayı saldırıda ailesinden biri zarar görmemiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Tolga Tanış (7 Temmuz 2013). "Türk konsolosun katili hapisten yine çıkamadı". Hürriyet. Erişim tarihi: 20 Aralık 2016.