1983 Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği saldırısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
1983 Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği saldırısı
Bölge Lizbon, Portekiz
Tarih 27 Temmuz 1983
Saldırı türü
Silahlı saldırı
Ölü 7 (5'i saldırgan)
İşleyenler Ermeni Devrimci Ordusu

1983 Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği saldırısı, 27 Temmuz 1983 tarihinde, Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği'ne yapılan saldırı.

27 Temmuz 1983 te Lizbon'da bulunan Türk büyükelçiliği kimliği belirsiz 5 kişi tarafından basılmıştır. İçeri giren saldırganlar otomatik silahlarla büyükelçilik maslahatgüzarı Yurtsev Mıhçıoğlu'nun eşi Cahide Mıhçıoğlu'nu ve Portekizli polis memuru Manuel Pacheco öldürmüşlerdir.[1] Güvenliğin olaylar sırasında polisi aramaları sonucu içerde mahsur kalan saldırganlar bina içindeki diğer insanları rehin almışlardır.[2] Portekiz polisi, düzenlediği operasyonla rehineleri kurtarmış ve 5 saldırganı öldürmüştür. Saldırıdan yaralı olarak kurtulan maslahatgüzar Yurtsev Mıhçıoğlu, bu olaydan 3 ay sonra Sakarya'da geçirdiği trafik kazasında kaldırıldığı Ankara Gülhane Askeri Hastanesi'nde 4 Ekim 1983 günü hayatını kaybetti.[3] Saldırıyı, Ermeni Devrimci Ordusu (ARA) üstlenmiştir.[4] Örgüt, saldırganların öldürülmesi nedeniyle Portekiz Başbakanı Mário Soares'i ölümle tehdit etmiş ancak bir sonuç alamamıştır.

Saldırıda hayatını kaybeden Cahide Mıhçıoğlu ve Manuel Pacheco’nun hatıraları için inşa edilen anıt, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından dönemin Portekiz Dışişleri Bakanı Rui Machete’le birlikte Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliğinin ön cephesinde 27 Temmuz 2015 tarihinde açıldı.[5] Açılışa olay sırasında annesinin yanında olan Cahide Mıhçıoğlu'nun oğlu Atasay Mıhçıoğlu, çatışmada yaralanan Portekizli polis memuru ve olayda hayatını kaybeden Portekizli polis memurunun yakınları da katıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Milliyet gazetesi arşiv 28.07.1983