Şablon tartışma:Sünnilik

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  şablon eklenmesine ilişkin[kaynağı değiştir]

  bu şablonun pek çok biyografi maddesine eklendiği görülüyor. oysa doğru olan, şablonda adı geçen kavramlara ve biyografilere eklenmesi değil midir? değilse her sünniye eklenmesinin önünde bir engel kalmıyor ki bu da doğru mudur emin değilim. --kibele 22:16, 5 Aralık 2015 (UTC)

  burada ilkesel bir şey konuşulması için başlık açtım, tek tek maddeler bazında konuşmaya gerek yok. ayrıca ingilizce vikipedide yapılan herşey doğru olmayabilir, bizi ilgilendiren bir yönü yok. --kibele 22:48, 5 Aralık 2015 (UTC)
  Size önerim zaman zaman sizin kullanıcılara yaptığınız doğrultuda olacak: "Önce diğer vikilerdeki bu tür şablonların kalkması yönünde tartışma başlatmanız gerekiyor sanırım"..--Eğitmenmahmut msj 23:00, 5 Aralık 2015 (UTC)
  • Olması gereken kibele'nin dediği, dolaşım şablonunun görevi ve oluşturulma amacı bu. Bizde bunun yönergesi var mı bilemiyorum ama.--RapsarEfendim? 22:56, 5 Aralık 2015 (UTC)
  • Ben de @Kibele'nin, şablonun, şablonda adı geçen kavram ve biyografilere eklenmesi yönündeki algısını paylaşıyorum. Aksi takdirde, müslüman olan herkesin biyografisine İslam şablonu eklenmesi gibi sonuçlarla yüzleşmek gerekecektir. Yeri gelmişken, diğer dillerdeki Vikipedi projelerinde birtakım konular tartışılmış, konuşulmuş olabilir. Bu anlamda, Amerika'yı yeniden keşfetmemek ve farklı bakış açılarını değerlendirmek adına bu projelerdeki benzer uygulamaları görmek, incelemek elbette faydalıdır; ancak her şeyi olduğu gibi doğru ve geçerli kabul edersek, "özgür"den ziyade "ithal" ansiklopediye dönüşümün de yolu açılır. Dr. Coalmesaj 23:33, 5 Aralık 2015 (UTC)
  • Bu konuda Kibele'ye katılıyorum. --KediÇobanı🐈 07:50, 6 Aralık 2015 (UTC)
  • Kibele'ye katılıyorum. Bu şablonların sadece bağlantı veren maddelerde kullanılması gerek. --Sadrettin 08:55, 6 Aralık 2015 (UTC)
  • "Okuyucu bir sünni kişinin biyografisini okuyorsa sünnilik hakkında bilgi edinmeye çalışıyordur" diye varsaymak, kolaylık olsun diye biyografiye Sünnilik şablonunu eklemek mantıklı görünmüyor. "Maksat okuyucuya ekstra bilgi sunmak, bunda bir kötülük yok" düşüncesini anlıyorum ama bu düşünceyle hareket edilirse biyografilere kişinin dini, mezhebi, doğum yeri, ölüm yeri, okulu, çalıştığı kurumlar; eser verdiği alanlar...hatta ilgisiz konular hakkında şablon eklemenin yolu açılır ve maddeler okunamaz hale gelir, kimseye faydası olmaz. Kısacası, kibeleye katılıyorum; şablonun sünnilik hakkındaki maddelere eklenmesi uygun olur,-şablonda adı geçenler dışında- sünni olan kimselerin biyografilerine eklemek yanlış. --Başak (mesaj) 09:15, 6 Aralık 2015 (UTC)
  • Kibele'ye katılıyorum. Eğer şablonun içerisinde maddenin ismi yer almıyorsa genel olarak kullanılmaması daha sağlıklı olabilir. Şablon [1] burada Kullanıcı:68.100.166.227 tarafından konulmuş. Aynı şablonu Süleymancılar maddesine de yerleştirmişti. Kullanıcı Vikipediye henüz alışamadığı için bilgisizliğinden kaynaklı olabilir. Şu an vandalizmden bir aylık engeli olduğu için tartışmaya katılamayacak. Ama bu tartışmayı okur ve bilgilenir umarım. Alexandre M. 00:09, 8 Aralık 2015 (UTC)


  Öncelikle, yorumlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Daha fazla kullanıcı tarafından yorum yapılır diye şimdiye kadar bekledim. Gelelim sadede:)
  Biz niçin sadece {{Sünnilik}} dolaşım şablonunun nerelerde kullanılması/kullanılmamasını gerektiğini tartışıyoruz? Her şeyden önce bunu anlamakta güçlük çektiğimi hoş görünüze sığınarak belirtmek istiyorum. Benim bu şablonu bir maddede kullanmam mı, bu şablonun kullanılmaması gerektiği hususunu öne çıkardı? Bu şablonu ben kullanmadan önce zaten şablon aynı şekilde diğer maddelerde de kullanılmıştı. Şablonun; Yaşar Nuri Öztürk, Süleyman Hilmi Tunahan, Abdullah Dağıstanî, Nazım Kıbrısî, Ahmet Mahmut Ünlü, Halid Bağdadî, Ca’fer es-Sâdık, Yusuf Hemedanî, Beylerbeyi Tekkesi, Işıkçılar Cemaati, Erenköy Cemaati, Sunni kitaplar listesi maddelerinde kullanıldığı , ilgili maddeler incelendiğinde görülecektir. Bu tartışma burada başlatıldıktan sonra, söz konusu şablon aleleacele tartışmayı başlatan kullanıcı tarafından maddelerden silindi. @Dr. Coal, "..şablonda adı geçen kavram ve biyografilere eklenmesi yönündeki algısını paylaşıyorum..." diyorsunuz. {{sufizm}} şablonunda adı geçen Ali Râmitenî maddesinden de {{sufizm}} şablonu kaldırıldı. Acaba buraya kadar yazdıklarımı onaylayıp, bana da katılıyor musunuz? Hal böyle iken; "tarafsız olma" ilkesinden hareketle {{Alevilik}} dolaşım şablonun ansiklopedideki durumu ister istemez hemen akla geliyor. Genel olarak ilgili olabileceğini düşündüğüm maddeleri incelediğimde,{{Alevilik}} şablonunun da tartışmanın başlatıldığı 5 Aralık 2015 tarihinden sonra Karaca Ahmet, Baba İlyas, Balım Sultan, Börklüce Mustafa, Ebu’l Vefa el-Bağdadi, Baba İshak, Barak Baba maddelerinden silindiğini gördüm. Hali hazırda Hacı Bektaşı Veli, Kaygusuz Abdal, Pir Sultan Abdal, Demir Baba Tekkesi maddelerinde {{Alevilik}} şablonu mevcut. Hatta Karaca Ahmet maddesindeki sunni şablonu çıkarılırken Alevi şablonu bırakılmış durumda. Sanki tarafsızlık ihlâl edilmiş gözüküyor bu maddede. Şablonlar durmalı mı yoksa durmamalı mı?
  Özetle: Şayet konu dinle ilgili şablonları tartışmak ise, yanlış yerde olduğumuzu düşünüyorum. Bana göre bu konu Din kenar şablonları kategorisinin tartışma sayfasında tartışılmalıydı. Herkese saygılar, kolay gelsin..--Eğitmenmahmut msj 22:19, 10 Aralık 2015 (UTC)

  Benim görebildiğim kadarıyla yukarıda görüş belirten hiçbir kullanıcı konuyu kişiselleştirmemişken sizin neden böyle yaptığınızı anlayamadım. Konu genel bir konu, bu şablona veya sizin değişikliklerinize özgü bir durum değil.--RapsarEfendim? 22:31, 10 Aralık 2015 (UTC)
  Konu kisişelleştirmekle alâkalı değil. Şablonların kullanımı ile ilgili olduğu açık. Burada ortak bir karar alınması gerektiği kaçınılmaz..--Eğitmenmahmut msj 22:35, 10 Aralık 2015 (UTC)
  • Buraya görüş sunmamın sebebi görüş istenmesidir ve şablona özgü bir durum değildir. Benim bu konudaki görüşüme gelecek olursak, bence şablon, şablondaki maddelerde olmalı. Eğer şablonla ilgili konuda çok önemli bir şahsiyet varsa şablona eklenebilir. Karaca Ahmet maddesindeki değişikliğe de baktım, kişi Alevilik şablonunda var ancak Sünnilik şablonunda yok. Eğer Sünnilikte önemli bir şahsiyet ise şablona eklendikten sonra, şablon maddeye tekrar eklenebilir. Herkese selamlar. --KediÇobanı🐈 08:39, 11 Aralık 2015 (UTC)
  @ KediÇobanı , Karaca Ahmet ismine, sadece {{Sufizm}} şablonunda yer verilmiş. Şablon da zaten maddede var. Konumuz Karaca Ahmet maddesindeki{{Alevilik}} şablonunun maddede bırakılıp {{Sünnilik}} şablonunun silinmesi. Sanırım {{Alevilik}} şablonuna tekrar göz atmanız gerekecek, çünkü ben {{Alevilik}}şablonunda 'Karaca Ahmet' ismini göremedim..İyi çalışmalar..Eğitmenmahmut msj 09:07, 11 Aralık 2015 (UTC)
  @ Eğitmen, "Alevilik" şablonundaki "Alevîlikte etkin kişiler" kısmını genişletirseniz görebilirsiniz. Ben bu konuda taraf olmak istemiyorum yanlış anlaşılmasın, sadece bu durumdan yanlış bir sonucun çıkarılmamasını temenni ediyorum. --KediÇobanı🐈 09:45, 11 Aralık 2015 (UTC)
  Benim takip edebildiğim kadarıyla tartışma, Eğitmen'in de belirttiği gibi Mahmut Ustaosmanoğlu maddesinden Sünnilik şablonunu kaldırılması vesilesiyle başladı; söz konusu madde özelinde "Sünnnilik şablonu kalsın mı kalkmasın mı" şeklinde tartışmak anlamlı olmayacağı için "Sünnilik şablonu ne tür maddelerde kullanılmalı, biyografi maddelerine eklenmeli mi" tartışması olarak burada görüşüldü; daha da genelleşip Din Kenar Şablonları kategorisinde tartışma yapılabilir veya Kişiler kategorisinin tartışma sayfasında "Biyografi maddelerinde ne tür şablonlara yer verilmeli" mi konusu da tartışılabilir. Tartışmanın bu şekilde bir seyir izlemesinde sakınca görmüyorum --Başak (mesaj) 12:42, 11 Aralık 2015 (UTC)

  konu, dolaşım şablonlarının sadece kapsadığı maddelerde olması gerekliliğidir. bu şablonun yanlış kullanımı görüldüğü için burada konuşulmaya başlanmıştır. başka dolaşım şablonlarında benzer bir sıkıntı varsa oralara da yaygınlaştırılabilir ya da burdaki konuşma emsal sayılarak not bırakılır. durumu anlayan ve açıklayan kullanıcılara teşekkürler. --kibele 14:29, 11 Aralık 2015 (UTC)