İvar Ragnarsson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ivar Ragnarsson
Dublin Kralı
Hüküm süresi 856–873
Önce gelen Amlaíb Conung
Sonra gelen Auisle
Ölüm 873
Hanedan Munsö Hanedanı

Ivar the Boneless Ragnarsson (Ragnar oğlu Kemiksiz İvar) yarı efsanevi Dublin kralı ve ünlü Viking savaşçısı Ragnar Lodbrok'un oğlu. 9. yüzyılda yaşamış ünlü bir Berserker ve yöneticidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

865 yılında kardeşleri Halfdan, Bjorn, Sigurd ve Ubbe ile birlikte Büyük Viking Ordusu adı verilen istilacı orduyla İngiltere'de Doğu Anglia Krallığı sahillerine çıkmıştır. Doğu Anglia Krallığıyla hızlıca uzlaşan Vikingler, kuzeydeki York kentini ele geçirir. Ivar komutasındaki Vikingler Northumbrialıların şehri geri alma çabalarına direnerek 867 yılındaki saldırıyı savuştururlar. Ivar Doğu Anglia'nın son yerel kralı Edmund'un 869 yılında öldürülmesinden sorumlu tutulur. Pagan bir krala bağlı bir derebeyi olmayı reddeden Edmund'un ölümü dönemi anlatan tarihi eserlerde ayrıntısıyla yazılmış, Edmund da aziz ilan edilmiştir. 869 yılında Büyük Viking Ordusunun komuta heyetinden ayrılarak Dublin'e gider ve buraya yerleşir.

Efsanelerde Ivar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ragnar Lodbrok Sagasına göre Ivar, Ragnar Lodbrok ve Aslaug'un en büyük oğluydu. Ivar'ın sarışın, iri, güçlü ve çok zeki olduğu anlatılır. Kardeşleri Björn, Ubbe, Sigurd ve Hvitserk'e danışmanlık yapmıştır. Babaları Ragnar, Northumbria kralı Ælla tarafından öldürüldükten sonra intikam almak için İngiltere'ye saldıran kardeşleri başarısız olunca Ivar, Ælla ile görüşür. Kendisiyle bir daha asla savaşmayacağına yemin eden Ivar, Ælla'dan sadece bir öküz derisi büyüklüğünde toprak ister. Efsaneye göre aldığı deriyi çok ince şeritler halinde keserek York kentinde büyük bir kalenin etrafını dolaşacak ve burayı sahiplenecektir. Daha sonra Ælla'ya karşı yeniden evrilen savaşta kardeşlerine lojistik destek sağlar.

Ivar, fethedilen bölgeye yerleşen ve yerel halkla kaynaşan Vikinglere çok iyi bir örnektir. Kendisi o kadar sevilir ki savaşırken öldüğünde kemiklerinin İngiltere sahillerine gömülmesini vasiyet ettiği ve kemikleri oradayken hiçbir istilacı kuvvetin İngiltere'yi ele geçiremeyeceğini öngördüğü ileri sürülür. Ragnar Lodbrok Sagasından da buna atıfta bulunularak İngiltere'nin Normanlar tarafından fethi sırasında ileride İngiltere kralı olacak olan Norman asıllı William'ın kemikleri buldurup yaktırdığı ve bu sayede Hastings Muharebesinde zafer kazandığı iddia edilir.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ivar hakkında en son kayıt 870 yılına kadardır. Sonraki hayatına dair bilgi bulunmamaktadır. Anglosakson tarihçi Æthelweard ölüm tarihini 870 olarak verir. Ulster Yıllıklarında ise 873 yılında bir hastalık sonucu aniden öldüğü yazılır.

1686 yılında Thomas Walker adındaki bir çiftçi şans eseri Derbyshire'daki Reyton kasabası yakınlarında bir İskandinav mezar kompleksi bulur. Gömütün olduğu bölge Büyük Viking Ordusunun Mercia kralı Burgred'i yenerek ülkesini ele geçirdiği muharebe alanına çok yakındır. Gömütün içindeki 200 savaşçı ve 50 kadın iskeleti gömülen Vikingin Ivar mertebesindeki olağanüstü mevkisinin bir işareti olarak algılanmıştır.

Popüler kültüre etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Filmin 3 Şubat 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. imdb adresi (İngilizce) 28 Mart 2013 tarihinde erişilmiştir

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]