Sigurd Ragnarsson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Sigurd
Sigurd Ragnarsson
Danimarka kralı
Hüküm süresi877-?
Önce gelenHalfdan Ragnarsson
Sonra gelenHelge yada Cesur Olaf
DoğumSigurd Áslaugsson
ÖlümMS 887
Batı Frank Krallığı
BabasıRagnar Lodbrok
AnnesiAslaug

II. Sigurd Veya Sigurd "Yılan Gözlü" Ragnarsson (Eski Nors dili: Sigurðr ormr í auga) efsanevi Viking savaşçısı Ragnar Lodbrok'un oğludur. Doğduğu zaman gözünde bir leke olduğu için Ouroboros[a] sıfatı da kendisi için kullanılmıştır. Ragnarssona þáttr sagasında adı geçmektedir.

Saxo Grammaticus'a göre hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Danimarkalı tarihçi, yazar ve kral danışmanı Saxo Grammaticus Gesta Danorum adlı eserinde Sigurd'un kral Sivard olduğunu belirtir.

Ragnarssona þáttr'a göre[değiştir | kaynağı değiştir]

Ragnarssona þáttr'a göre babasının ölümünden sonra Sígurd Zealand, Scania ve Halland'da hüküm sürer. İngiltere'deki Northumbria kralı Ælla'nın kızı Blaeja ile evlenir. Oğlu Hardeknud daha sonra İngiltere ve Danimarka kralı olacaktır. Kardeşleri Björn Járnsíða ve Hvitserk ile birlikte Fransa ve İngiltere'ye sayısız sefer düzenlemişlerdir. Birleşik Danimarka ordusu bu dönemde Karolenj İmparatoru Arnulf ile savaşacak ve yenilecektir.[b] Sigurd muharebe sırasında ölmüştür.

Babasının ölümünden sonra Hardeknud'un akıbeti hakkında çeşitli rivayetler vardır. Norveç'te kralı devirip yaklaşık 30 yıl hüküm sürdüğü öne sürülür.

Popüler kültüre etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kendisine bu yüzde yılan gözlü denilmektedir
  2. ^ 891 yılı Eylül ayındaki Leuven Muharebesinde Vikingler ağır bir yenilgi almıştır. Muharebe bugünkü Leuven yakınlarında olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ History Channel sitesindeki tanıtımdan 10 Aralık 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 10 Aralık 2021 tarihinde erişilmiştir

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]