İçeriğe atla

Hvitserk

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hvitserk,[1] efsanevi Viking savaşçısı Ragnar Lodbrok'un oğludur. Viking sagalarında kendisinden Beyaz Gömlek anlamına gelen Hvitserk lakabıyla bahsedilmiştir, Anglosakson kronolojisi ise onu asıl adı olan Halfdan adıyla tarih kayıtlarına geçirmiştir.[2] Eski Nors dilinde Ragnarssona þáttr sagasına konu olmuştur.

Efsanelere göre hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ragnarssona þáttr sagasına göre Ragnar'ın Aslaug'dan olan oğludur. Anglosakson İngilteresinde York kenti ve çevresinde hüküm süren Jórvík Krallığı hükümdarı Halfdan Ragnarsson ile aynı kişi olduğu düşünülmektedir. Efsaneye göre İngiltere'de babasını öldüren Ælla'yı kardeşleriyle beraber katıldığı seferde öldürdükten sonra Garðaríki[3] olarak adlandırılan bölgeye yağma saldırıları gerçekleştirmiştir. Bu saldırılar sırasında Ruslar tarafından esir edilmiştir. Yakılarak ölmeyi tercih ettiği iddia edilir.

Halfdan Hvitserk Ragnarsson[değiştir | kaynağı değiştir]

Hvitserk büyük ihtimalle Halfdan'ın asıl adı değil, lakabı veya takma adıdır. Ragnar'ın oğulları sagasında da Halfdan'dan Hvitserk diye bahsedilmiştir fakat Anglosaksonlar onu Halfdan diye tarih kayıtlarına geçirmiştir. Kaynakların aynı kişiden farklı isimlerle bahsetmesi Halfdan ile Hvitserk'in farklı kişiler sanılmasına sebep olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Eski Nors dilinde Beyaz gömlek anlamındadır
  2. ^ "Halfan Hvitserk Ragnarsson". 8 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ Kiev Knezliği

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]