İsa'nın yeniden Dirilmesi (Rafael)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İsa'nın yeniden Dirilmesi (Rafael)
Kinnaird'ın Dirilişi
Raffaello Sanzio Auferstehung Christi Sao Paulo.jpg


Sanatçı Raphael
Yıl 1499-1502
Tip Ağaç üzeri Yağlıboya tablo
Ebatlar 52 cm × 44 cm
Şehir São Paulo
Müze São Paulo Sanat Müzesi

İsa'nın yeniden Dirilmesi (eski sahibi Lord Kinnaird nedeniyle Kinnaird'ın Dirilişi olarak da bilinmekte), ağaç üzeri yağlı boya tekniğiyle, İtalyan yüksek rönesans (en:High Renaissance) ustası Rafael tarafından 1499–1502 tarihleri arasında yapılmış tablodur. Eser sanatçının erken dönem eserleri arasında yer almaktadır. Resmin Baronci sunağının kalan eserlerinden biri olabileceği düşünülse de, muhtemelen bilinmeyen bir predella parçasıdır. (1789 depreminde hasar alan, Avrupa müzeleri arasında parçalarının bulunduğu görülür).[1] Tablo São Paulo Sanat Müzesinde sergilenmektedir.

Kinnaird'ın Dirilişi Rafael'in ustası Pietro Perugino'nun nazik şiirsel tarzına zıt olarak doğal dramatik tarzda yaptığı korunmaya alınan ilk eseridir. Bu rasyonel kompozisyon geometrik kurallar içinde tüm unsurları birbirine bağlar ve resimdeki karakterler eş koreograflarına eşsiz bir "koreografisi" biçiminde dönüştüren garip bir animasyonlu ritim verir. Pinturicchio ve Melozzo da Forlì 'den estetik bir etkiye sahip olan resim, hareket eğilimi ve eserin mekânsal düzenlenmesi ile Raphael'in 16. yüzyıl Floransa sanatı çevresi hakkında bilgi sahibi olduğurnu göstermektedir.[2]

São Paulo Sanat Müzesi tarafından 1954 yılında edinildi. Müzenin yöneticisi Pietro Maria Bardi, resme gövde konulması konusunda iki çalışma için sorumluluk almış ve tartışmalara neden olmuş, günümüzde Raphael'e yapılan bu atıf, neredeyse oybirliği ile uzmanlar tarafından kabul edilmiş.[2][3] Çalışmada sadece güney yarımküreli sanatçılar görev almıştır.[4][5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Longhi, 1955, pp. 83–87.
  2. ^ a b Barone & Marques, 1998, pp. 62–67.
  3. ^ "Apresente a Renascença de Rafael, Leonardo e Michelangelo". Nova Escola. 16 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2009. 
  4. ^ Camesasca, 1956.
  5. ^ "MASP vai virar patrimônio cultural nacional". Globo Vídeos – Jornal Hoje. 19 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2009.