Bir Genç Kadın Portresi (La Muta)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Portrait of a Young Woman
Bir Genç Kadın Portresi

Raffael 043.jpg


Sanatçı Raphael
Yıl 1507- 1508
Tip Ağaç üzeri yağlı boya
Ebatlar 64 cm x 48 cm
Şehir Urbino
Müze Galleria Nazionale delle Marche

İngilizce: The Portrait of a Young Woman, ayrıca La Muta olarak da bilinir, İtalyan Rönesans ressamı Raphael'in 1507-1058 yılları civarında yaptığı bir portredir. Esere Urbino'daki Galleria Nazionale delle Marche müzesinde evsahipliği yapılmaktadır.

Biraz Leonardo da Vinci etkisini gösteren resim, siyaha yaklaşan arka zemin üzerinde kimliği bilinmeyen bir asilzade kadını betimlemektedir. Sadece kısa bir zaman önce Rafael'e atfedilen resim sanatçının elinden çıkan en iyi portreler içinde sıralanmaktadır.

Rengin geniş alan düzgünlüğü arka plan fonundaki daha canlı tonlardan meydana çıkar, kadının elbisesinin detaylarının analitik incelemeleri Rafael karakteristikleridir. Detaya olan bu özenin yayılan efekti tamamiyle renk tonlarından karşılanmaktadır (burada oldukça limitli oranda kullanılmıştır) ki kompozisyonu bir bütün olarak birleştirir.

Röntgen (X-ray) analizleri tablonun altında bir erken Rafael çizim yıllarını göstermektedir, bir kadını göstererek, yumuşak özellikleri ile genç yüz, daha sonraki değişiklikleriyle.