Aziz Sebastian (Rafael)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
St. Sebastian'
Aziz Sebastian
Raffael 021.jpg


Sanatçı Raphael
Yıl 1501-1502
Tip Ağaç üzeri Yağlıboya tablo
Ebatlar 43 cm x 34 cm
Şehir Bergamo
Müze Accademia Carrara

St. Sebastian (Aziz Sebastian) İtalyan yüksek rönesans sanatçısı Raphael'in yaklaşık 1501-1502 yılları arasında yaptığı bir yağlı boya tablo. Eser İtalya'nın Bergamo kenti Accademia Carrara Müzesinde korunmaktadır.

Resim Perugino'nun hareket yaratan narin değişmelerini göstermektedir. Bu tabloda bir bakıma zarif Perugino hakimiyeti ve Francesco Francia'nın bulanık renk karakteristiğinin ikisi birlikte eriyip kaynaştırılır ki bu açıkca Raphael'in varlığına işaret eder. Onun açık ve dengelenmiş tarzları oluşturma yeteneği bu eser üzerinden sembolik hale gelir ki berrak görüş onun sanatçı huyunu göstermektedir.

Sebastian bir ok tutarken (şehitliğinin sembolü), küçük parmağı nazik bir şekilde yukardayken resmedilmiştir. Göz kamaştırıcı kırmızı bir manto ve bir altın nakışlı gömlek giyen, saçları şık bir şekilde düzenlenmiş, Sebastian'ın imanı için katlandığı azabı anımsatansa resimde hiçbir şey yoktur. Bu Rafael'e atfedilen simgesel bir erken çalışma eseridir ve onun süs türünden güzellik ve hüzünlü ruh durumunda eser Perugino'nun çalışmalarını çok anımsatmaktadır.