Aziz Sebastian (Rafael)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


St. Sebastian'
Aziz Sebastian
Raffael 021.jpg


Sanatçı Raphael
Yıl 1501-1502
Tip Ağaç üzeri Yağlıboya tablo
Ebatlar 43 cm x 34 cm
Şehir Bergamo
Müze Accademia Carrara

İngilizce: St. Sebastian İtalyan Yüksek Rönesans sanatçısı Raphael'in yaklaşık 1501-1502 yılları arasında yaptığı bir yağlıboya tablosudur. Eser İtalya'nın Bergamo kenti Accademia Carrara Müzesinde korunmaktadır.

Resim Perugino'nun hareket yaratan narin değişmelerini göstermektedir. Bu tabloda bir bakıma zarif Perugino hakimiyeti ve Francesco Francia'nın bulanık renk karakteristiğinin ikisi birlikte eriyip kaynaştırılır ki bu açıkca Raphael'in varlığına işaret eder. Onun açık ve dengelenmiş tarzları oluşturma yeteneği bu eser üzerinden sembolik hale gelir ki berrak görüş onun sanatçı huyunu gösterir.

Sebastian bir ok tutuyor, şehitliğinin sembolü, onun küçük parmağı nazik bir şekilde yukarda tutuluyor. Göz kamaştırıcı kırmızı bir manto ve bir altın nakışlı gömlek giyiyor, saçları şık bir şekilde düzenlenmiş, bu figürde Aziz Sebastian'ın imanı için katlandığı azabı anımsatan hiçbir şey yok. Bu Raphael'e atfedilen simgesel bir erken çalışma eseridir ve onun süs türünden güzellik ve hüzünlü ruh durumunda eser Perugino'nun çalışmalarını çok anımsatır. Aziz Sebastian değneklerle dövülür.