İçeriğe atla

Doktor (tıp): Revizyonlar arasındaki fark

Gerekçe:: Biraz araştırınız. Hekimlik ile doktorluk farkını kavramak zor olmamalı. Tıp fak mezunları doktor unvanı almak için ya doktora eğitimi ya da TUS ile uzmanlık eğitimi almalıdırlar.
Etiketler: Geri alındı Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği
(Gerekçe:: Biraz araştırınız. Hekimlik ile doktorluk farkını kavramak zor olmamalı. Tıp fak mezunları doktor unvanı almak için ya doktora eğitimi ya da TUS ile uzmanlık eğitimi almalıdırlar.)
Etiket: Elle geri alma
 
== Unvanın kullanımı ==
Sağlık sektöründeki unvanların nasıl kullanılacağı ile ilgili olarak [[Dünya Sağlık Örgütü]] tarafından 2010 yılında Cenova'da alınan karar gereği, bu şekilde uzmanlığı / doktora mezuniyeti bulunmayan kişilere tam olarak ''genel pratisyen'' (general practitioner) unvanının kullanılması tavsiye edilmiştir. Türkiye de, Tıp Doktoru sınav ve eğitimle kazanılan, rektörlük, dekanlık, bakanlık onaylı, kazanılmış bir ünvandır. Tıp Fakültesi mezunları, ünvanlarını yazan diploma alırlar. Tıp Doktoru ünvanı, eşittir Doktora demektir, Yüksek Lisans demektir. Alanı Tıp'tır. Tıp Doktoru, Master ve Doktora derecesini 6 yılda alır. O nedenle, liseden sonra, Tıp Fakültesi giriş sınavı kazanmak önemlidir. Aksini söylemek kanuna aykırıdır, Tıp Doktoru ünvanını diplomasız kullanmak suçtur. <ref>World Health Organization: ''Classifying health workers''. Geneva, 2010. [http://www.who.int/hrh/statistics/Health_workers_classification.pdf] {{Webarşiv|url=https://web.archive.org/web/20150816123657/http://www.who.int/hrh/statistics/Health_workers_classification.pdf |tarih=16 Ağustos 2015 }}</ref>
 
== Kaynakça ==
9.011

düzenleme