İçeriğe atla

"Cliff Burton" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Tarih bağlantısı düzenleme
k (Ulam eklendi)
k (Tarih bağlantısı düzenleme)
 
== Hayatı ==
Clifford Lee Burton, 10 Şubat 1962'de [[San Francisco]], [[Kaliforniya]]'da doğdu. Anne ve babası (Jan ve Ray) iki San Francisco [[hippi]]siydi. Cliff de imajını anne ve babasından almıştır. Kendine ait bir stili vardı. [[1972]] model bir VW station vagon kullanıyordu, kemer takıyordu, H. P. Lovecraft okuyordu, piyano dersleri almıştı ve hatta yüksek okula gitmişti. Cliff, "Faith No More" gitaristi Jim Martin ile San Francisco'nun yakınlarında büyümüştü. O Clint Eastwood ve E. F. Hutton arasında bir kişilikti.
 
== Metallica öncesi kariyeri ==
Metallica bütün problemleri ile San Francisco'ya taşındı. Metallica'nın Cliff ile ilk çalışması ses düzenleyicisi Mark Witaker'in evindeydi. O sırada James ve Lars o evde kalıyorlardı. 5 Mart 1983'te 4 şarkılık bir demo kaydettiler. Cliff, Metallica ile ilk kez The Stone'da (San Francisco) çaldı. Böylece "3 iyi Metallica yılı" başlamış oldu.
 
O zamanlar [[1986]] Metallica'nın yılı olacak gibi görünüyordu. Metallica'nın 3. albümü ''[[Master Of Puppets|Master of Puppets]]'' gerçekten de müzik dünyasında bir fırtına gibi esti ve Metallica'yı metal müzik dinleyenler çevresinde bir bakıma sanal yıldızlar durumuna getirdi. Sonunda Metallica başarmıştı ve kimse onların yükselişini durduramaz gibi görünüyordu; ancak Cliff'in ani ölümüyle herkes şok yaşadı.
 
== Kişiliği ==
[[Dosya:The place Cliff Burton lost his life.jpg|thumb|197x197px|Kazanın yaşandığı yer.
]]
Cliff, [[İsveç]]'te bir konserden dönerken yolun buzlanması nedeniyle kayan tur otobüsünden dışarı fırlayarak 27 Eylül [[1986]]'da, 24 yaşındayken hayatını kaybetmiştir. Ölüm anı şüphelidir, çünkü camdan fırladığında yaralanmamış, otobüsün ona çarpmasıyla ciddi yara almış, bununla birlikte otobüsü kaldıran vinç de onun ikinci defa yaralanmasına neden olmuştur. Vokalist [[James Hetfield]], otobüs şoförünün alkollü olduğunu ve dikkatsizlik yüzünden kazanın meydana geldiğini söylemiştir.
 
Bir rivayete göre ''Cliff, ölümü ile ilgili otobüs kazası akşamında [[Kirk Hammett]] ile üst ranzada yatmak için kart çekişirler; Cliff'in maça ası seçmesi, üst ranzada yatmasını sağlar. Farklı bir seçim olsaydı şu anda Cliff yerine Kirk ölmüş olabilirdi.''
903.469

değişiklik