İçeriğe atla

Çevresel sinir sistemi: Revizyonlar arasındaki fark

İçerik eklendi
Değişiklik özeti yok
(İçerik eklendi)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği
{{İnsan sinir sistemi şeması}}
'''Çevresel sinir sistemi''' ('''ÇSS'''), [[beyin]] ve [[omurilik]] haricindeki sinirler ve [[gangliyon]]dan oluşur. ÇSS'nin ana işlevi, [[merkezi sinir sistemi]] ('''MSS''') ile [[organ]] ve [[uzuv]]lar arasındaki iletişimi (bağlantıyı) sağlamaktır. [[Omurga]] ve [[kafatası]] gibi [[kemik]]lerle veya [[kan-beyin bariyeri]] ile korunan MSS'nin aksine ÇSS'nin koruması yoktur. Bu yüzden [[toksin]]ler ve mekaniksel hasarlara maruz kalabilir. Çevresel sinir sistemi, [[somatik sinir sistemi]] ve [[otonom sinir sistemi]]ne ayrılır. Bazı yazılı medyada bunlara [[duyu sistemi]] de dahil edilir. Şekilde mavi ile gösterilenler ÇSS'e ait ana sinirlerdir. Ayrıca ÇSS, [[sinir sistemi]]nin büyük bir bölümünü oluşturur.
 
Optik (Optic) olarak adlandırılan [[II. kraniyal sinir]] hariç diğer [[kraniyal sinir]]ler ÇSS'nin bir bölümünü oluşturur. İkinci kraniyal sinir, tam bir çevresel sinir değildir, fakat [[Ara beyin|ara beynin]] bir parçasıdır. Kraniyal sinir [[gangliyon]]u MSS'de başlar. Bununla birlikte geri kalan onbir kraniyal sinir [[akson]]ları beyne uzanır. Bu yüzden bunlar ÇSS'nin bir bölümüdür.
 
Sinirleri telefon kablolarına benzetebiliriz. Sinirler vücudumuzdan aldıkları mesajları beyne taşır. Vücudun içinde veya çevrede meydana gelen ve vücutta belirli bir tepkiye sebep olan fiziksel, kimyasal veya biyolojik etkilere [[uyarı]] denir. Uyarılar duyularımızda bulunan özel hücrelerle alınır. Alınan uyarı, sinirlerle merkezi sinir sistemine taşınır. Uyarılar sinir hücrelerinde kimyasal veya elektriksel değişikliğe yol açar. Bu değişikliğe [[uyartı mesajı]] denir. Uyartı mesajı merkezi sinir sistemine iletilir. Mesaj için oluşan cevap [[kas]]lara, [[organ]]lara ve [[salgı bezleri]]ne sinirler ile iletilir. Uyartı mesajı [[beyin]]de değerlendirilir ve uyarıya karşı bir cevap oluşur. Oluşan cevap yine sinirlerle organ veya yapılara iletilerek uyarıya tepki verir.
 
== Belirli sinirler ve pleksi ==
[[Beyinsapı]]ndan başlayan oniki [[kraniyal sinir]]den onu, bazı istisnalar olsa bile başın anatomik yapısının işlevlerinin (fonksiyonlarının) ana kontrolünü sağlar.
Anonim kullanıcı