İçeriğe atla

Gangliyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Anatomide "gangliyon", biyolojik zar kütlesi, genel olarak sinir hücresi grupları olarak tanımlanabilir. Gangliyonda bulunan hücrelere gangliyon hücreleri denir. Bu terim aynı zamanda, özellikle retinal gangliyon hücreleri olarak da kullanılır. Daha az yaygın kullanımı ise gangliyon kistleridir (sinir hücresi olmadığı düşünülen, genellikle el ve ayakta bulunan yumru, şişlikler)

Nörolojik bağlamda gangliyonlar ise, soma ve dendritik yapıların birleşiminden oluşan yapılardır.

Gangliyonlar, genellikle diğer gangliyonlarla birlikte Plexus denilen, daha kompleks gangliyonlar oluşturmak için bağlantı içindedir. Gangliyonlar çevresel ve merkezi sinir sistemleri gibi farklı nörolojik yapılarda aktarma ve ara bağlantı noktaları sağlar.

Genel olarak iki ana gruba ayrılırlar;

  1. Dorsal Kök Gangliyonlar(Spinal Gangliyonlar), duyusal sinir hücreleri grupları içerir.
  2. Otonom Gangliyonlar, otonom sinir hücreleri gruplarından oluşur

Otonom sinir sisteminde, merkezi sinir sisteminden gangliyonlara gelen ağlar, pregangliyonik ağlar, o gangliyonlardan ilgili organa giden ağlar postgangliyonik ağlar olarak tanımlanır.

Beyinde, bazal gangliyonlar motor kontrol, kavrama, duygular ve öğrenme ile ilişkilendirilmiş olan serebral korteks, talamus ve beyinsapı ile ilişki içinde bulunan çekirdeklerdir (genellikle bazal gangliyon yerine bazal çekirdek terimi daha yaygın olarak kullanılır).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]