Çiçekpınar, Altıeylül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Çiçekpınar, Balıkesir sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Çiçekpınar
—  Köy  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Merkez
Nüfus (2011)
 - Toplam 976
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 266
İl plaka kodu 10
Posta kodu 10000
İnternet sitesi:

Çiçekpınar Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Manavlar tarafından kurulmuştur. Osmanlı Devleti döneminde köyün adı Nergiz'dir. Cumhuriyetle köyün adı Çiçekpınar olmuştur.[1]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Çicekpınar Köyü Balıkesir'e 13 km uzaklıkta olup Paşaköy, Orhaniye, Büyük Bostancı ve Pamukçu ile komşusudur. Köye ulaşım hem Bigadiç yolu üzerinden hem de İzmir yolu üzerinden yapılmaktadır. Her iki yolda asfalttır. Özel günler ve bayramlar kutlanmaktadır. Köyün kendine has özel yemeği olmamakla birlikte yoğurtlu sarımsaklı bamya kızartması ve tiriti meşhurdur. Köy halkının konuştuğu dil Öz Türkçeye yakındır.

Coğrafya ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Köy İkizce Tepeler Barajına komşu olmasına rağmen sulama kanallarından faydalanamayan tek komşu köydür. Aslında arazisi son derece geniş ve tarıma elverişlidir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1400
2000 1170
1997 1077

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. En önemli geçim kaynakları arasında bamya üretimi yer almaktadır. Ayrıca kavun üretimide yapılmaktadır. Köy meralarının uygun olması nedeniyle Küçükbaş havancılık ön plandadır. Köyde 2007 yılından başlanmak üzere meyve yetiştiriciliğine de başlanmıştır.Ayrıca köyde 2009 yılında tarımsal kalkınma kooperatifi kurulmuştur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu var ve faaldir. Köyün [[içme suyu şebekesi yoktur. susuz bir köydür tankerle görürler işlerini kanalizasyon şebekesi bazı yerleşim alanlarında vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı var ve faaldir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Nergiz Spor Kulübü Balıkesir 2 amatör kümede mücadele etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dr. Abdülmecit Mutaf. Salnâmelere Göre Karesi (1847-1922), (2003) Zağnos Kültür ve Eğitim Vakfı, sf.71.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Marmara Bölge Gazetesi