Çekçek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Japon çekçekleri 1897
Hindistan çekçekleri 2012

Çekçek, (rikşas) uzakdoğu ülkelerinde kullanılan insan gücüyle çalışan bir taşıma aracıdır. Amerikalı bir misyoner olan Jonathan Scobie tarafından icat edildi. Scobie bu aleti ilk defa 1869'da Japonya'nın Yokohama şehrinin sokaklarında yatalak karısını taşımak için kullandı.

Japonca adı jinrikişa olan aracın ismi, (人力車, jin = insan, riki = güç, şa = araç), kelimelerinden, yani "İnsan gücüyle çalışan araç" anlamındadır.

Rikşasın en çok kullandığı ülke Bangladeş. O nedeniyle Bangladeşteki Başkent Dakka’ya “Rikşas Başkenti” de söylenir. 2015 yılındeki “Guinness rekorlar kitabı’ye” göre her gün Dakkada yaklaşık yarım mılıyon rikşas (çekçek) ulaşmaktadır ve şehirdeki 40% insan bu aracı kullanırlar. Rikşas( Çekçek) Hindistandeki Kalkatta şehirinden ilk 1930 da Bangladeş’te alındı. O zamandan şımdıya kadar bu aracı gürürle kullanılmktadır.

Bu aracın yapısı Ülkeye göre farklı olur. İlk yaptığı Japonya’dakı Rikşaslar (Çekçek) iki Tekerlekliydi. Ama şimdiki kullanılan Rikşaslar (Çekçek) uç tekerleklıdır. Bunlar ınsan gücuyla çalışır. Şöfor on tarfta oturur, ve bunun arkatarafta iki kişilik bir oturma yeri olur. Çekçeğin hizi motor aracılar kadar değil ama her yerde gidebileceği nedeniyle bunun kullanılması günümüzde hala ihtiyaç olarak duyulur.

Bu aracının diğer özelliklerinden birisi de rengidir. Her bir farklı Rikşas (Çekçek) için farklı renkler kullanılmaktadır. Bazen filmdeki oyuncuların resmi de boyatılır. Ama insan gücüyle çalışan bir araç olduğu için “İnsanlık dışı” olduğu da söylenir. Yine de bu Bangladeş'in yaklaşık 300 yıllık bir geleneksel aracıdır.