Çekçek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Japon çekçekleri 1897
Hindistan çekçekleri 2012

Çekçek, (rikşas) uzakdoğu ülkelerinde kullanılan insan gücüyle çalışan bir taşıma aracıdır. Amerikalı bir misyoner olan Jonathan Scobie tarafından icat edildi. Scobie bu aleti ilk defa 1869'da Japonya'nın Yokohama şehrinin sokaklarında yatalak karısını taşımak için kullandı.

Japonca adı jinrikişa olan aracın ismi, (人力車, jin = insan, riki = güç, şa = araç), kelimelerinden, yani "İnsan gücüyle çalışan araç" anlamındadır.

Rikşasın en çok kullandığı ülke Bangladeş. O nedeniyle Bangladeşteki Başkent Dakka’ya “Rikşas Başkenti” de söylenir. 2015 yılındeki “Guinness rekorlar kitabı’ye” göre her gün Dakkada yaklaşık yarım mılıyon rikşas (çekçek) ulaşmaktadır ve şehirdeki 40% insan bu aracı kullanırlar. Rikşas( Çekçek) Hindistandeki Kalkatta şehirinden ilk 1930 da Bangladeş’te alındı. O zamandan şımdıya kadar bu aracı gürürle kullanılmktadır.

Bu aracın yapısı Ülkeye göre farklı olur. İlk yaptığı Japonya’dakı Rikşaslar (Çekçek) iki Tekerlekliydi. Ama şimdiki kullanılan Rikşaslar (Çekçek) uç tekerleklıdır. Bunlar ınsan gücuyla çalışır. Şöfor on tarfta oturur, ve bunun arkatarafta iki kişilik bir oturma yeri olur. Çekçeğin hizi motor aracılar kadar değil ama her yerde gidebileceği nedeniyle bunun kullanılması günümüzde hala ihtiyaç olarak duyulur.

Bu aracının diğer özelliklerinden birisi bunun rengi. Her bir farkli Rikşas (Çekçek) için farklı renkler kullanılmaktadır. Bazen rengin yerinde filmdeki oyuncuların şekili da boutulur. Ama insan gücüyla çalışan bir arac olduğu için bunu “İnsanlık dışı” da söylenir. Yine de bu Bangladeşin yaklaşık 300 yıllık bir geneleksel aracıdır.