Çavuşbeyli, Reşadiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çavuşbeyli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Reşadiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 106
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60700

Çavuşbeyli, Tokat ilinin Reşadiye ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı Dedehor iken bu ad zamanla Gedehor'a dönüşmüş; sonradan da Çavuşbeyli adını almıştır. Köyün kuruluşu tahminen 1880-1890 yıllarına rastlamaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgiler ilçe genelinde olduğu gibidir. Köy gelenekleri Türk gelenek ve görenekleri uygulamakta olup Tokat ili ve çevresiyle özleşen yemekleri mevcuttur. En önemli yemekleri başta keşkek olmak üzere yaprak sarması ve ayranlı hedik çorbasıdır. Fakat düğünlerin olmazsa olmazı keşkek yemeğidir. Düğünler davul zurna eşliğinde olur. Daha önceleri yedi gün süreyle çalınan davul zurnalı düğünler ekonomik nedenler dolayısı ile üç güne indirilmiştir. Bu süre zarfında düğüne gelen misafirlere düğünde yapılan yemekler ikram edilir. Köydeki gençler düğün sahiplerine yardım ederek dayanışma içinde olurlar. Çavuşeyli Köyü 1970 yılına kadar kalabalık bir köy iken ekonomik şartlar nedeniyle yoğun bir şekilde göç olmuştur. Genellikle Ankara ve İstanbul illerine göç olmuştur. Burada bulunan köylüler örf, adet, gelenek ve göreneklerini yaşatmaktadırlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 108 km, Reşadiye ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 106
2000 36
1997 59

[kaynak belirtilmeli]

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalttır. Köyde elektrik ve telefon bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]