Çetin İnanç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çetin İnanç
Doğum 12 Eylül 1941 (1941-09-12) (77 yaşında)
Ankara, Türkiye
İkamet Türkiye,
Milliyet Türkiye
Eğitim Kabataş Erkek Lisesi
Meslek Yönetmen,Senarist,Yapımcı
Evlilik(ler) Berrin İnanç

Çetin İnanç (d. 1941, Ankara), Türk film yönetmeni. Dünyayı Kurtaran Adam filmini yönetmiştir.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Çetin İnanç 12 Eylül 1941'de, babasının işi dolayısıyla ikamet ettikleri Ankara'da doğdu. Ailesi daha sonra İstanbul'a taşındı ve İnanç lise öğrenimini Kabataş Erkek Lisesinde tamamladı. Liseden sonra iki yıl hukuk öğrenimi gören İnanç o yıllarda evlendi ve maddi sıkıntılar çekmeye başladı. Bir akrabası aracılığıyla Orhan Günşiray ile tanıştı ve onun yazıhanesinde çalışmaya başladı. Burada Atıf Yılmaz, Çetin Tunca, Çetin Gürtop, Erol Batıbeki ve Ahmet Danyal Topatan gibi isimlerle tanıştı. Atıf Yılmaz'ın ekibine Allah Cezanı Versin Osman Bey filmiyle yönetmen yardımcısı olarak girdi. Daha sonra başrollerini Orhan Günşiray ve Gönül Yazar'ın paylaştığı Bir Gecelik Gelin filmiyle 1.yönetmen yardımcılığı yaptı ve hukuk fakültesini bırakarak filmciliğe başladı. İki yıl Atıf Yılmaz ile çalıştıktan sonra 1963'te askere gitti ve dönünce yeniden maddi sıkıntılar çekmeye başladı. O dönemde Atıf Yılmaz'ın yardımcılığını Zeki Ökten yaptığından onunla çalışamadı, Orhan Günşinay'ın daveti üzerine Türkiye'nin ilk siyah-beyaz Sinemaskop filmi Sırat Köprüsü'nde Lütfi Akad ile çalıştı. Hudutların Kanunu,Kurbanlık Katil ve Vesikalı Yarim filmlerinde de Lütfi Akad'ın yardımcılığını yaptı.

İlk senaryo denemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok filmde yönetmen ekibinde çalışan İnanç kendi filmini yapmayı düşünür ve Atilla Tokatlı ile birlikte bir senaryo yazar ve filmin bazı sahnelerini çeker fakat senaryo sansürden geçmez ve İnanç tekrar ekonomik zorluklar çekmeye başlar. İnanç Yılmaz Güney aracılığıyla Yılmaz Atadeniz ile tanışır ve farklı bir tarzla karşılaştı, Yılmaz Atadeniz'in filmleri hem çabuk bitiyor hem de çok para kazandırıyordu.

Kilink İstanbul'da ve Avantür Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Atadeniz Çetin İnanç'a İrfan Atasoy ile bir film çekeceklerini ne çeksek diye düşündüklerini söyler. İnanç bir gün yolda bulduğu bir gazetede Killing'i görür ve bunu önerir.

Kilink İstanbul'da,Kilink Canilere Karşı ve Kilink Uçan Adam'a Karşı filmlerinin senaryolarını yazdı.

Bu tür hızlı ve para kazandıran filmler çekmeye maddi sorunları yüzünden mecbur olan İnanç bu filmlere, başrollerinde Yıldırım Gencer ve Hülya Darcan'ın bulunduğu Çelik Bilek filmiyle devam etti. Daha sonra Kızıl Maske, Demir Pençe ve Yılmaz Köksal'ın ön plana çıktığı Çeko filmlerini çekti. Amerikan Sineması ve Western filmleri etkisinde bu filmler Yeşilçam'da çok iş yaptı. Yeşilçam Fantastiğinin önemli örnekleri oldular. Çetin İnanç bu şekilde yılda ona yakın film çekiyordu. Erotik filmler furyası döneminde Sokak Kadını filminin yanında Aydemir Akbaş, Alev Sezer gibi oyuncularla bir dizi seks filmi çekti.

Dünyayı Kurtaran Adam[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzay Yolu ve Yıldız Savaşları filmlerinin çok izlendiği bir dönemde İnanç, uzay filmi çekmeyi düşündü ve bir sürü film izledi dönemin Türk izleyicilerini etkileyecek akrobasili,kavgalı,dövüşlü ve iyi adam-kötü adam mücadeleli bir senaryo yazdı fakat senaryo bütçeyi çok aşıyordu. Filmin kostümlerini sanat yönetmeni Nuri Kırgeç'e çizdirirken ona rüyasında gördüğü canavarları çizmesini söyler. Kostümleri bir terzi ile kendisi ve Cüneyt Arkın birlikte dikerlerken film üzerine konuşmalar yapmışlardır. Filmin dış sahneleri Ürgüp ve Kilyos'ta çekilmiş Kilyos'taki çekimler esnasında dekorlar uçmuştur. O dönemde Yıldız Savaşları filmi piyasaya çıktı, İnanç filmi izledi ve bir gece filmin kopyasını çaldı. Bilgisayarları olmadığı için uzay gemilerinin uçma sahnelerini stüdyoda filmden aldı ve filmin uzay gemisi sahnelerinde oyuncuların arkasına yerleştirildi. Oyuncular bu şekilde uçuyormuş gibi göründü. Sahnede kullanılan kask sokakta gördükleri motorsikletli bir adamdan yarım saatliğine kiralanmış ve dönüşümlü olarak sahnelerde oyuncuların kafasına takılmıştır. İnanç, filmde on dokuz ayrı filmden alıntı olduğunu söyler. Film bu şekide tamamlanır basılır, dağıtılır ve çok iş yapar. Yıllar içerisinde film bir kült haline geldi ve halen birçok festivalde gösterilmektedir. Filmin afişleri ve kopyaları koleksiyon değeri taşımaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]