Orenburg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Orenburg
Оренбург
Orenburg'da bir köprü
Orenburg'da bir köprü
Orenburg
Bayrak
Orenburg
Arma
Rusya haritasında Orenburg
Rusya haritasında Orenburg
Ülke Rusya Rusya
Eyalet Orenburg Oblastı
Yönetim
 - Belediye Başkanı Yuri Nikolayevich Mescheryakov
Nüfus (2002)
 - Toplam 549.361
Alan kodu +7 +7 3532
İnternet sitesi: http://www.admin.orenburg.ru/

Orenburg (Rusça: Оренбу́рг; [[Kazak Türkçesi]] Орынбор (okunuşu: Orınbor) ; [[Tatar Türkçesi]]: Ырынбур (okunuşu: Irınbur) ; [[Başkurt Türkçesi]]: Ырымбур (okunuşu: Irımbur) ), Rusya'nın Volga Federal Bölgesinde bulunan Orenburg Oblastı'na bağlı şehir, aynı zamanda Oblast'ın yönetim merkezi. Başkent Moskova'nın 1478 km güneyinde Ural Nehri civarındadır. (51°47′N 55°06′E) Nüfusu 542,700'dür. (2005)

Tatar, Başkurt, Kazak Türklerinin yaşadığı bölgelerden biridir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • I Bütün Başkort Kurultayı 1917 yılının 20—27 Haziranda Orenburg (Irımbur) şehrinde geçti.
  • III Bütün Başkurtlar Kurutlayı 1917 yılının 8—20 Aralıkta Irımbur (Orenburg) şehrinde gerçekleştir. I ve II Bütün Başkurtlar Kurutlayı Başkurt ülkesinin oluşuma ve milli «Başqort» gazetesinin çıkarılmasına karar verildi. III Bütün Başkurt Kurultayında, Tatar- Başkurt Özerk ülkesinin oluşumu fikri Ahmetzeki Velidi Toğan (Zeki Velidi Togan) ile hayata geçmiş ve Başkurt hükümeti kurulmuştur.
  • 1919 yılında Orenburg'da Başkurt Özerk Cumhuriyeti (Başqort Avtonomiyalı Sovet Sotsialistik Respublikası / Башҡорт Автономиялы Совет Социалистик Республикаһы ) oluşumuna yönelik deklerasyon ilan edildi. Başkurt Otonom Cumhuriyeti kuruldu
  • 1920 yılında Orenburg'da Kırgız (Kazak) Özerk Cumhuriyetinin de kurulması için deklerasyon ilan edildi. Sovyet yönetimi Türk halklarını birbirine düşürmek için uğraşılarına devam etti.
  • 1920-1925 yıllarında Orenburg şehri Kazakistan'ın ilk başkenti oldu.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Orenburg– ulaşım yönünden iyidir. Samar, Orsk, Ural, Aktöbe, Ufa dolayına giden otoyolları var. Demir yolu ile Moskova, Yekatirinburg, Ufa (Öfe), Samara (Samar), Çilebek, Kiev, Adler, Taşkent, Astana, Bişkek ulaşımı olmaktadır. Şehrin yeni elektrikli trenleri Novosergiyev, Akbolak, Kuvandık, Sarıktaş, Sarıktaş, Sakmar gibi yakın yerleşimlere de olmaktadır. Federal yolu R239 (Kazan — Orenburg — Akbolak— Kazakistan) ulaşımı rahattır. Hava limanı vardır. 1932 yılında kurulmuş olan (OrenAir / Оренбургские авиалинии) adı ile hava yolu firması bulunur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]