Karduklar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Karduklar (Kürtçe:Kardox) Van gölünün güneyi ile Urmiye gölünün batısında yaşamışlardır. Ksenophon'un Anabasis (Onbinlerin Dönüşü) kitabında sıkça kendilerinden bahsedilir.

Ksenophon Anabasis adlı yapıtında, 10.000 kişilik orduyla Persler'e yapılan seferden bahsederken de Karduklar'ın sözü geçer. Karduklar'ın özgür bir toplum olduklarını ve Persler'e boyun eğmediklerini yazar. Coğrafi olarakta Persler ve Ermeni müttefikleri arasında sıkışıp kalmaları da savaşçı özelliklerinin gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Ksenophon, Pers seferindeki 10.000 kişilik orduda savaş muhabiriydi ve olan olayları kaydediyordu. Persleri yenen Yunan ordusu komutanlarını savaşta yitirdikleri için bir yandan da mağlup sayılmışlardır. Seferden dönerken Karduk toprakları üzerinde 1 hafta geçirmişlerdir. Orduya Ksenophon önderlik etmektedir. Bu bir hafta içinde zamanın şartlarında gayet modern bir topluluk olduklarına, savaş üzerine çok yetenekli olduklarına ve özgürlükçü bakış açılarına şahit olur. Ksenephon ve ordusu bu 7 gün boyunca hiç uyuyamamıştır. Ancak Ermeni topraklarına varıldığında rahat bir uyku çekebilmişlerdir. 10.000 kişiyle Persler'i mağlup eden Yunan ordusundan sadece 2000 kişi Karduk topraklarını sağ geçebilmiştir.