Frengi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Esculaap4.svg     Bu maddede yazılanlar yalnızca bilgi verme amaçlıdır.
Yazılanlar, doktor uyarısı ya da önerisi değildir.
Frengi hastalığına neden olan Treponema pallidum mikrobunun elektron mikroskobundaki görüntüsü

Frengi veya sifiliz, genellikle cinsel ilişki yolu ile bulaşmasına rağmen nadiren başka yollarla da bulaşabilen, mikrobik bir hastalıktır.[1] Frengiye Treponema pallidum isimli bir mikrop sebep olur.[2] Frengi, 16. yüzyılda Asya ve Avrupa'yı kasıp kavurdu. Frengi hastalığının etkeni olan mikroorganizma 1905 yılında, Schaudinn ve Hofmann tarafından bulunmuştur. Bu hastalık hâlâ sık olarak görülür ve hatta son yıllarda artış göstermiştir.

Frengi tedavi edilmezse, birbirinden gizli üç devre gösterir.

Frenginin devreleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci devre frengi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu dönem, vakaların yüzde 95'inde cinsel organlarda görülen şankr dönemidir. Sert bir zemin üzerinde ağrısız, sınırlı, tek, yüzeysel bir lezyon vardır. Erkekte şankr penisin derisinde veya sünnetsizlerde sünnet derisi üzerinde oluşabilir, kadındaysa vulvada veya nadir olarak dölyolunda olur; dölyatağı boynunda daha sık görülür, ama fark edilmeyebilir. Cinsel bölgedeki şankra kasıkta adenopati eşlik eder ve bir ayda kaybolur.

İkinci devre frengi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hastalığın 2. ayından 3. veya 4. yılına kadar sürer. Hasta için daha az rahatsız edici, ancak çok bulaşıcı olduğu için oldukça tehlikeli bir dönemdir.Deri döküntüleri karakteristiktir. Göğüste kaşıntısız kızarıklıklar olur, bunlar sonra ciltte yayılır, el ayası, ayak tabanı ve anal (makat) bölge koyu kırmızı bir renk alır.

Üçüncü devre frengi[değiştir | kaynağı değiştir]

10 ila 25 yıl sonra, tedavi edilmeyen hastalarda bu döneme özgü karakteristik lezyonlar ve belirtiler ortaya çıkabilir. Vücudun kılcal damarlarının harap olduğu yerlerde gom denilen tahribat ve şişlikler oluşur; kronik menenjit, boşaltım yapmada bozukluk ve bunları yaparken şiddetli ağrılar ortaya çıkar ve bazen de genel felç, zihinsel işlevlerde bozulma görülür; bu bozulmalar sonunda megalomaniye ve ölüme kadar varabilir.

Birinci ve ikinci devre lezyonlarında treponemanın görülmesi teşhisi doğrular. Diğer testler tedavi altında gidişin nasıl olduğunu gösterir: Nelson testi, FTA testi (Flüoressan Treponema Antikorları) ve TPHA (Treponema Pallidum Hemaglütinasyon). Birinci devre frengide FTA ve TPHA 10. ila 20. günler arasında pozitif olur, Nelson testi bu devrenin sonunda pozitifleşir. Bu devreden sonra bütün testler pozitiftir. Erken tedavi testlerin hepisini negatif yapar.

Treponema her çeşit G penisilinine son derece duyarlıdır; bu yüzden, herhangi bir alerji söz konusu değilse bu tedavi uygulanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.xn--salk-1wa3i.net/frengi.html
  2. ^ "CDC - Sifiliz" (İngilizce). http://www.cdc.gov/std/syphilis/STDFact-Syphilis.htm. Erişim tarihi: 25 Haziran 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]