Esmehan Sultan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Esmehan Sultan
Doğum 1544 Manisa
Manisa, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 1585 İstanbul
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
İkâmet İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Diğer adı İsmihan
Din İslam
Ebeveyn(ler)i Nurbanu Sultan, II. Selim
Eşi Sokullu Mehmed Paşa(vefat etti)
Nişancı Feridun Paşa
Çocukları Gülruh Sultan
İbrahim Han

Esmehan Hanım Sultan (d.1544, Manisa -ö.1585 İstanbul) (Osmanlıca adı: سيدة تهب سلطان خان), II. Selim'in Nurbanu Sultan'dan doğma kızlarıdır. Veziriazam Sokullu Mehmed Paşa'nın eşidir ve III. Murad kizkardeşi'dir .

Sokullu Mehmet Paşa'la iki çocuğu olmuşdur , Sultanzade Ibrahim Han'in ve Gülrüh Hanim Sultan'in annesidir ve Sokulluzade Hasan Paşa'nin mânevî annesidir . 1585 yılında bir doğum sırasında vefat etmiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Esmehan Sultan, 1544 yılında Manisa Sarayı'nda dünyaya geldi. 1564 yılında Sokullu Mehmed Paşa ile evlendirildi ve bu evlilikten iki çocuğu olmuştu . Bunlar İbrahim Han ve Gülruh Sultan'dır .Bir yil sonra Semiz Ali Paşa vefat etti ve eşi Sadrazam oldu . Artik her ikisi'de güçlü ve etkille oldu . Eylül 1566'de , Dedesi I.Süleyman'in ölümü üzerine annesi ve kardeşleriyle birlikte İstanbul'a geldi. Babasin'en Saltanat'inda devlet sözü Esmehan Sultan'in eşi Sokullu Mehmed Paşa'ya geçti ve bu nedenle Esmehan'da büyük bir nüfuza ve güçe sahipte . Devlet işlerine karişdine bilinmemektedir , ama muhtemelen bunu validesi Nurbanu Sultan'a ve zevcesi Sokullu Mehmed Paşa'ya birakdi ve karişmadi .

1574'de babasi vefate etti ve yerine kardeşi III. Murad tahta cikdi . Esmahan Sultan annesi gibi III.Murad'in hasekisi Safiye Sultan'e hiç sevmezdi . Bu nedenle Safiye'den kurtulmak ister . Bazi kaynaklara göre III.Murad'a Safiye Sultan'dan sonra ilk sunulan cariye Esmahan Sultan tarafindan gönderilmiştir . 1579 yılında eşi Sokullu Mehmed Paşa Safiye Sultan'in tarafindan tutulan bir Asker'den öldürüldü ve sonra dul kaldi . Ilk Zevcesin'en ölüm'den sonra yine evlenmek istedi ve Özdemiroğlu Osman Paşa'la evlenmekt istedi , ama u bir nedenle istemedi . Sonra Esmehan Sultan'in ikinci zevcesi ya Budin valisi Kalaylikoz Ali Pasa ya da Nişancı Feridun Paşa'di . 1585 yılında Istanbul'da bir doğum yaparken vefat etti ve dünyaya gelen Bebek kirk gün sonra .

Hayir işleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1571'da ilk eşinin adina Mimar Sinan'in tarafindan bir Camii'yi yaptirdi (Sokullu Mehmed Paşa Camii (Kadırga)) ve Sokullu Mehmed Paşa'nin ölümünden sonra onun adına bir çeşme yaptırtmıştır . Ayrica Vakiflarinin olmasindan haberdariz .

Kendise 1573 ve 1575 arasinda Mangolya , Romanya'da bir camii yapti (Esmehan Sultan Camii ya da Romanya'da Moscheea ,,Esmahan Sultan'' ) . Mangalia Mosque'de olarak bilinir ve bu camii Romanya'nin en eski Camii'dir .

Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İbrahim Han (1565-1621)  : Sokullu Mehmed Paşa'nin oğlu oldu için Sokullu Ibrahim olarak bilinirdi ve Esmehan Sultan'nin oğlu oldu için Sultanzade Ibrahim olarak bilinir . 1565'da Istanbul'da dünyaya geldi . Budin Valisi'nin görevi yapti bilinmektedir . 1621 senesinde vefat etti ve Eyüp Sultan Camii'da babasinen yanina defnedilde .
  • Gülruh Sultan : Hakkinda çok bilgi yok , ama u zaman'in Şeyhülislam'in oğlu'yla evlendi ve annesi Sultan oldu için Hanim Sultan unvani almişti .
  • Sultanzade Mahmut (1585) : Esmehan Sultan'in ve unun ikinci zevcesin oğludir , annesi unun doğum'dan sonra vefat etti ve unun ölüm'ünden 40 gün sonra küçük yaşta vefat etti .

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci evliliğinden kısa bir süre sonra 1585 bir doğum sırasında vefat etmiştir. Mezarı Ayasofya Camii avlusundadır.