Cemile Sultan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Cemile Sultan (d. 18 Ağustos 1843 – ö. 7 Şubat 1915), padişah Abdülmecit’in kızıdır.

Hayatı boyunca babası, amcası ve iki ağabeyi Osmanlı Devleti tahtında saltanat sürdü. 1876 darbesinde rol oyanayan ve Sultan Abdülaziz'i öldürmekle suçlanan Mahmut Celaleddin Paşa'nın eşidir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Padişah Abdülmecit’in 37 çocuğundan biri olarak 1843 yılında Beylerbeyi Sarayı’nda[1] dünyaya geldi [2]. Annesi, Düzd-i Dil Kadın Efendi idi. Annesini üç yaşında iken kaybetti. Abdülhamit Efendi’yi de büyüten Piristû Kadın Efendi tarafından yetiştirildi[3]

Babası, bir Bakanlar Kurulu kararı çıkartarak 1856 yılında Cemile Sultan ve bir diğer kızı Münire Sultan için Fındıklı’da Çifte Saraylar’ın yapımını başlattı. Cemile Sultan, 1858 yılında Fethi Ahmet Paşa’nın oğlu Mahmut Celaleddin Paşa ile nişanlandı. Paşa, vezirlik rütbesi ile Meclis-i Vâlâ üyesi oldu ve iki ay sonra düğünleri yapıldı[1] Çift önce kendileri için kiralanan Emirgan’daki Mısırlı İsmail Paşa Yalısı’na, inşaatı tamamlandıktan sonra Fındıklı’da Abdülmecit’in yaptırdığı sarayına yerleşti. Mahmut Paşa ile evliğinden altı çocuk sahibi oldu. [4]

1861’de babasının ölümü üzerine Osmanlı tahtına amcası Abdülaziz çıktı. Eşi, Sultan Abdülaziz’in tahttan indirilmesi ile sonuçlanan 1876 hükümet darbesinde yer aldı. Abdülaziz’den sonra tahta ağabeylerinden Murat, onun 93 gün süren kısa saltanatının ardından da bir diğer ağabeyi Abdülhamit çıktı.

Abdülhamit tahta çıktığı günlerde, iki yaşındaki oğlu Besim’i kaybetmiş olan Cemile Sultan adına Kandilli'de iskele yanındaki Sahil Sarayı’nı satın aldı. Cemile Sultan 1884’e kadar Abdülhamit’in hediye ettiği sarayda yaşadı.

Eşi, 1881’deki Yıldız Mahkemesi’nde Abdülaziz’i öldürmek suçuyla yargılanıp idama mahkûm edilenler arasındaydı. II. Abdülhamit, bu mahkeme kararı üzerine Cemile Sultan’la eşinin nikahını iptal etti.

Damat Mahmut Celalettin Paşa, cezası hapse çevrilmiş bir vaziyette olmak üzere Mithat Paşa ile birlikte Taif’e sürgün gönderilip bundan 3 yıl sonra da muhafızlar tarafından öldürüldü. Kocasının ölümünden sonra sarayını oğlu Celalettin’e devreden Cemile Sultan, Erenköy’de bir köşke taşındı[2].

Abdülhamit ile uzun bir dargınlık döneminden sonra barıştı, Yıldız Sarayı’na ziyaretlere gidip gelmeye başladı. Bir saray ziyaretinden köşküne dönüşünde hastalandı ve uzun süre yatalak kaldı[1]. 7 Şubat 1915’te hayatını kaybetti. Sultan Abdülmecid’in Türbesi yanındaki küçük hazireye gömüldü.

Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Fethiye Hanım Sultan (d. 1859, Fındıklı Sarayı - b. 1887, Beşiktaş)
  • Sultanzade Mehmed Mahmud Celaleddin Bey (d. 1864, Fındıklı Sarayı - ö. 1916, Kandilli Sarayı)
  • Sultanzade İbrahim Sakıb Bey(d. 1864, Fındıklı Sarayı - ö. 1897, Kanlıca Sarayı)
  • Ayşe Sıdıka Hanım Sultan (d. 1875, Fındıklı Sarayı - ö. 1938, Nice, France)
  • Fatma Hanım Sultan (d. 1879, Fındıklı Sarayı - ö. 1890)
  • Besim

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]