Maltepe Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Maltepe Üniversitesi
Dosya:Maltepeuni.jpg
Slogan Bilimde çağdaş, düşüncede özgür
Kuruluş 1997
Tür Vakıf[1]
Eğitim dil(ler)i Türkçe
Rektör Prof. Dr. Şahin Karasar
Akademik birimler 9 Fakülte
2 Yüksekokul
Konum İstanbul[2], Türkiye
Web sitesi www.maltepe.edu.tr

Maltepe Üniversitesi, 1991 yılında, "Anaokulundan Üniversiteye" söylemiyle eğitim hizmetine başlayan Marmara Eğitim Kurumlarının başarılı eğitim geçmişinin son halkasıdır. İstanbul Marmara Eğitim Vakfı (İMEV) tarafından 9 Temmuz 1997 tarih ve 4282 sayılı kanunla kurulan Üniversite, 2547 sayılı kanunun vakıf ve yükseköğretim kurumlarına ilişkin yasa ve yönetmelik hükümlerine bağlı bir kamu tüzel kişiliğidir.

Maltepe Üniversitesi, Maltepe’de Feyzullah Caddesindeki tarihi köşkte yönetim birimini kurup 1997 yılında ek kontenjandan öğrenci alarak öğretime başlamıştır.

Bugün Üniversitemiz, 9 fakülte, 2 enstitü, 2 Yüksekokulu ile eğitim-öğretim hizmeti vermekte, bilimsel araştırma ve yayınlarıyla Türk ve dünya bilimine katkıda bulunmaya çalışmaktadır.

Marmara Eğitim Köyü[değiştir | kaynağı değiştir]

Kent yaşamının hızlı ve yorucu temposundan uzakta, 1999 yılında yapımına başlanan Marmara Eğitim Köyü 1000 dönümlük bir arazi üzerinde konumlandırılmaktadır.

Kampusta ilk aşamada anaokulu, ilköğretim okulu ve lise binaları bitirilerek 2002-2003 öğretim yılında hizmete açılmıştır. 2003-2004 eğitim-öğretim yılında da Üniversitemiz Marmara Eğitim Köyü kampusunda bulunan kendi binalarına taşınarak eğitime başlamıştır.

Modern teknolojinin bütün olanakları kullanılarak gerçekleştirilen Marmara Eğitim Köyü’nde, bir kampusta bulunması gereken hemen tüm birimler yer almaktadır. Kampusta, eğitime ayrılmış fakülte binalarının yanı sıra 504 öğrenciyi barındırabilecek öğrenci evleri, sosyal ve kültürel çalışmalarla spor etkinlikleri için gerekli olanaklarla donatılmış alanlar bulunmaktadır. Bunlar arasında konferans-konser salonları, amfitiyatro, sergi salonları, tam olimpik kapalı yüzme havuzu, açık-kapalı basketbol ve voleybol sahaları, futbol sahaları, tenis kortları, badminton, jimnastik, bilardo, fitness, mini golf sahaları, buz pateni pisti, sera ve hobi bahçeleri, konuk dinlenme tesisleri özellikle anılabilir.

Dragos Yerleşkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cevizli Sahilyolu'ndaki kampüs 2 yıllık önlisans bölümleri ile Meslek Yüksekokulu olarak eğitim vermektedir.Dragos Kampüsü'nde Bilgisayar Programcılığı,Radyo-TV programcılığı,Çocuk Gelişimi,Tıbbi Dökümentasyon gibi önlisans bölümleri bulunmaktadır.

Tıp Fakültesi ile Uygulama Hastanesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tıp Fakültesi ile Uygulama Hastanesi; Maltepe Feyzullah Caddesinde, Üniversitenin ilk açıldığı yapılarda hizmet vermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]