Giresun Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Giresun Üniversitesi
Giresun Logo.jpeg
Slogan Hayata Açılan Bilgi Limanı
Kuruluş 2006
Tür Devlet[1]
Eğitim dil(ler)i Türkçe
Rektör Prof. Dr. Aygün Attar
Öğretim üyeleri 850
Kayıtlı 20000
Akademik birimler 10 Fakülte, 3 Enstitü, 5 Yüksekokul, 11 Meslek Yüksekokulu, 7 Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Devlet Konservatuarı
Konum Giresun, Türkiye
Web sitesi www.giresun.edu.tr

Giresun Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nun 2006 yılı içerisinde aldığı bir kararla bağlı olduğu KTÜ'den ayrılarak Giresun ilinde açılan üniversite.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversitenin temeli 1962 yılında Kız Öğretmen Okuluyla atılmıştır. 1976 yılında Eğitim Enstitüsüne dönüştürülmüş, 1982 yılında iki yıllık Eğitim Yüksekokulu olarak KTÜ Fatih Eğitim Fakültesine bağlanmıştır. 1992 yılında da Eğitim Fakültesi halini almıştır.

1976 yılında MEB'e bağlı olarak açılan Meslek Yüksekokulu, 1982 yılında KTÜ Rektörlüğüne bağlanmıştır.

Sağlık Yüksekokulu 1992 yılında ön lisans düzeyinde öğretime başlamış, 1996 ylılında lisans düzeyinde KTÜ'ye bağlı Sağlık Yüksek Okuluna dönüştürülmüştür.

Tirebolu Meslek Yüksekokulu, KTÜ rektörlüğüne bağlı olarak 1994-95 eğitim-öğretim yılında hizmete girmiştir.

Fen-Edebiyat Fakültesi 1998 yılında KTÜ rektörlüğü'ne bağlı olarak kurulmuştur.

Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu, 1998 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetine başlamıştır.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mart 2003'te kurulmuştur.

Alucra Meslek Yüksekokulu, 2005 yılında Cumhuriyet Üniversitesine bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetine başlamıştır.

Tıp Fakültesi 27 Mayıs 2007 tarihinde kurulmuştur. Yukarıda adı geçen birimler 5467 Sayılı Kanunla kurulan Giresun Üniversitesini oluşturmaktadır.

Giresun Üniversitesi Profili[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun Üniversitesi, 2006 yılında kurulmuş gözükmesine rağmen, 45 yıllık bir birikimin ürünü olan, potansiyel sahibi, önü açık ve hızla gelişen üniversitelerimizden biridir. Ülke gerçeklerinin ve zenginliğinin bilincinde ve farkında, Türk Ulusunun temel değerlerini dikkate alan, Atatürk’ün açtığı ve aydınlattığı yolda ilerleyen, bulunduğu kent ve bölge ile özdeşlemiş, öğrencilerini tercih ettikleri disiplinde en iyi şekilde hayata hazırlamayı ilke edinmiş, ideal sahibi, dinamik bir üniversitedir.

Doğa ile denizin kucaklaştığı şirin bir Anadolu şehri olan Giresun, Giresun Üniversitesi’nin güç kaynağıdır.

Giresun Üniversitesi, Eğitim, Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler ile Tıp Fakülteleri (toplam dört fakülte); bir Sağlık Yüksek Okulu; Giresun, Şebinkarahisar, Alucra, Tirebolu, Eynesil, Bulancak ve Keşap’ta Meslek Yüksekokulları (toplam yedi adet); Fen, Sosyal ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri (toplam üç adet) ve Rektörlüğe bağlı Karadeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi birimlerine sahiptir.

Bu yıl kayıt yaptıracaklar ile birlikte yaklaşık11 bin civarında öğrenciye ev sahipliği yapacak olan Giresun Üniversitesi; 250 civarındaki öğretim elemanı, 150 civarındaki idari personeli ve bütün şehri bir kampüs/yerleşke olarak gören “kent üniversitesi” yaklaşımı ile, bilinçli bir şekilde özellikle sosyal bilimler alanında öne çıkmayı hedeflemiş bir üniversitedir. Genellikle orta gelir grubuna dâhil ailelerin çocuklarının tercih ettiği Giresun Üniversitesi, yurdun dört bir yanından gelen öğrencilerine, eğitimi doğa ile iç içe sunmaktadır. Büyük kentlerin stresli ortamı ve ağır hayat koşulları ile kıyaslandığında, Giresun Üniversitesi, hayata hazırlanmak için tercih edilebilecek, iyi ve güvenilir bir limandır.

Akademik Birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Fakülteler[değiştir | kaynağı değiştir]


Enstitüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksek Okullar[değiştir | kaynağı değiştir]

Devlet Konservatuvarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Meslek Yüksek Okulları[değiştir | kaynağı değiştir]

Araştırma ve Uygulama Merkezleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kuruluş Yıllarına Göre Üniversiteler sayfası" ((Türkçe)). Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Genel Müdürlüğü resmî sitesi. http://yogm.meb.gov.tr/turkuniv_yay%C4%B1n.htm. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]