İran Devrim Muhafızları Ordusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
İran Devrim Muhafızları Ordusu
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
IRGC-Seal.svg
Etkin 1979-
Ülke  İran
Bağlılık Ordular grubu
Büyüklük ~120,000-125,000
Karargâh Tahran
Savaşları İran-Irak Savaşı
Lübnan İç Savaşı
2006 Lübnan Savaşı
Suriye İç Savaşı
Komutanları
Komutan Tümgeneral Muhammed Ali Caferi

İslami Devrim Muhafızları Ordusu (Farsça: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی Sepāh-e Pāsdārān-e Enghelāb-e Eslāmi) İran İslam Cumhuriyeti'nin silahlı kuvvetlerinin en büyük kuvvetidir.

İran İslam Devriminin ilk günlerinde dinî lider Ayetullah Humeyni'nin emriyle 5 Mayıs 1979 tarihinde kuruldu. İran Anayasası'na göre iç düzeni sağlanması, devrimin korunması ve "sapkın hareketlerin" önlenmesi ile görevlidir.

Devrim Muhafızları'nın bünyesindeki Kara, Hava ve Deniz kuvvetlerinde toplam 125,000 askeri personel bulunmaktadır. Devrim Muhafızları Deniz kuvvetleri Basra Körfezi'nin harekât kontrolü ile görevli ilk müdahale kuvvetidir.

Son yıllarda bir "milyarlarca dolarlık iş imparatorluğu" haline geldiği, ve bildirildiğine göre İran Milli Petrol Şirketi ve İmam Rıza Fonu'ndan sonra "İran üçüncü en zengin kurumu" dur.

Bir ideolojik güdümlü milis ordusu olan İslam Devrimi Muhafızları, İran toplumunun hemen hemen her alanında giderek daha iddialı bir rol almaya başlamıştır. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın altında genişletilmiş sosyal, siyasal, askeri ve ekonomik rol yönetiminin özellikle 2009 cumhurbaşkanlığı seçimleri ve seçim sonrası protestolarının bastırılması sırasında görülmüştür. Hatta Şii mollalar bile bu duruma tepki göstermiştir.

İran Devrim Muhafızları medya birimi Sepah News'tir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

İran Devrim Muhafızları Ordusu
Komuta
Dinî lider
Kıdemli subaylar
Askerî Yapılanma
Hava Kuvvetleri
Kara Kuvvetleri
Deniz Kuvvetleri
Kudüs Gücü
Besic
Füze Gücü
Personel
Rütbeler
Tarihçe
İran İslam Devrimi